Taxi w Katowicach
Firmy taksówkowe obsługujące Katowice i sąsiednie miasta
Firmy taksówkowe obsługujące Katowice i sąsiednie miasta
Dlaczego wejście na katowicki rynek firmy Uber,
Z tak dużą ofertą taxi i niskimi cenami przejazdów, mieszkańcy Katowic i okolic naprawdę mają w czym wybierać, szukając taniego przejazdu taksówką.
Poniżej, dla ułatwienia wyboru, przedstawiamy zestawienie cen przejazdów taksówką, obejmujące miasto Katowice (poza miastem taxi zazwyczaj naliczają kilkadziesiąt groszy drożej za kilometr).
Zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzi znane na całym świecie słowo TAXI? Otóż historia tej nazwy sięga niemal Średniowiecza! Słowo taxi wywodzi się od zgermanizowanego nazwiska urodzonego w 1459 roku w północnych Włoszech Franza von Taxis, twórcy pierwszego cywilnego systemu przewozów kurierskich w Europie. Natomiast włoskie rodowe nazwisko Franza, a właściwie Francesca brzmi Tasso, czyli właśnie... Borsuk. W 1490 roku Franz von Taxis na zlecenie niemieckiego króla, a następnie cesarza, Maksymiliana I, zajął się przewożeniem listów pomiędzy rezydencjami monarchy w Innsbrucku i Brukseli. Ponieważ okazał się niezwykle skuteczny, w 1517 jego rodzina otrzymała przywilej przewozu korespondencji wszystkich obywateli. Wkrótce dzięki staraniom Taxisów powstał pierwszy system pocztowy o zasięgu międzynarodowym dostępny dla każdego. Przez lata rodziny Taxisów i skoligaconych z nimi Thurnów zajmowały się przewozem korespondencji. Od ich nazwiska, pochodzą słowa takie jak taxi - taksówka, oraz taksa - opłata.
Samochód jest wynalazkiem bardzo starym, bo pierwszy samochód, jeszcze o napędzie parowym, powstał we Francji w 1769 roku. Ponad wiek później niemieccy konstruktorzy tacy jak Marcus, Benz, Maybach i Daimler opracowali silniki benzynowe, które pozwoliły na upowszechnienie tego środka lokomocji. Od początku XX wieku samochody stają się coraz bardziej popularne. I w tym właśnie czasie, pierwsze automobile trafiły do większych śląskich miast, takich jak Wrocław, Opole, Bytom i nasze Katowice. W tamtym czasie na samochód nie mógł sobie pozwolić każdy, był on raczej manifestacją statusu i zamożności właściciela. Szybko jednak przedsiębiorcy zaczęli udostępniać pierwsze usługi samochodowe - właśnie w postaci taksówek.
Na Śląsku od zawsze na samochód mówi się auto - co jest prostym skrótem od automobil. I to słowo coraz częściej przechodzi też do polszczyzny, powoli wypierając samochód. Dlaczego? Może dlatego, że słowo samochód jest nieco długim i pokracznym słowem. Określenie samochód powstało sztucznie - wybrano go przed wojną w drodze konkursu na polski odpowiednik słowa automobil. Termin samochód pochodzi od słów "sam" i "chód", a więc określa pojazd poruszający się samodzielnie. Nie jest to zgrabny termin, bo przecież samochód jedzie, a nie chodzi. I nie bez powodu innym słowem, które w konkursie brano pod uwagę było samojedź! W tym samym czasie powstało wiele innych słów, dzisiaj już utrwalonych, chociaż, gdyby się nad nimi zastanowić, brzmią śmiesznie - samolot, śrubokręt, śpiwór i inne :)
Taksówka jest jednym ze środków transportu miejskiego. Jest to więc licencjonowany samochód osobowy do wynajęcia wraz z kierowcą, nieposiadający z góry określonych tras, ponieważ trasę wyznacza pasażer. Z taksówek korzysta się głównie w miastach, ale są dostępne również na gęściej zaludnionych terenach wiejskich wokół miast, m.in. na Górnym Śląsku. Według polskiego prawa o ruchu drogowym taksówka jest to pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą. Taksówka służy do świadczenia nieregularnych usług przewozowych, pasażerskich lub pasażersko-towarowych, zazwyczaj stosunkowo niewielkiej odległości, w granicach miasta lub jego okolic. W wielu miastach na świecie, taksówki są malowane na jednolity kolorem np. w Wielkiej Brytanii czarny, w Niemczech kremowy, w USA i Azji żółty. Ze względu na intensywną eksploatację samochody kupowane jako taxi mogą mieć specjalną konstrukcję lub ograniczenia gwarancyjne. Osoba trudniąca się świadczeniem takich usług taxi zwana jest taksówkarzem.