Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Jak wyczyścić aparat ortodontyczny stały i ruchomy?

2024-02-01

Czy wiesz, że systematyczne czyszczenie aparatu ortodontycznego jest tak samo ważne jak codzienna higiena jamy ustnej? Nieważne, czy nosisz aparat stały, czy też ruchomy. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się m.in., jak prawidłowo myć zęby z aparatem stałym, a także jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy.

O zęby, na których umieszczony jest aparat ortodontyczny, należy dbać nie tylko rano i wieczorem, ale także po każdym posiłku. Dzięki regularnemu szczotkowaniu zębów zapobiegamy próchnicy oraz stanom zapalnym dziąseł, a oprócz tego usuwamy resztki pokarmowe, które przykleiły się do zamków aparatu. Jeśli leczysz się ortodontycznie, przemyśl noszenie ze sobą szczoteczki ortodontycznej oraz innych produktów, które nie zajmują dużo miejsca, a przy tym są bardzo przydatne. Posiadasz szczoteczkę soniczną? Używaj jej przynajmniej dwa razy dziennie, np. rano i wieczorem.

Jak prawidłowo myć zęby z aparatem stałym?

Zastosuj się do poniższych wskazówek, jeśli chcesz prawidłowo czyścić zęby z aparatem stałym:
Zdejmij z aparatu jego ruchome części, np. wyciągi.

● Mycie rozpocznij od elementów znajdujących się na zębach trzonowych, a następnie przejdź do zębów przednich. Zatrzymaj się na 10 sekund przy każdym elemencie aparatu, aby dokładnie je wyczyścić.

● Sięgnij po szczoteczkę ortodontyczną, której włókna układają się w kształt litery „V” lub „X”. Takie ułożenie włókien pozwoli na pielęgnację obszarów mieszczących się między aparatem a zębami. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni, aby końce włókien skierowane były w stronę linii dziąseł. Upewnij się, że włókna docierają również do niewielkiego obszaru poza linią dziąseł. Wykonuj delikatne ruchy w przód i tył. Możesz także zastosować szczoteczkę elektryczną ze specjalną końcówką ortodontyczną.

● Czas na wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W tym celu warto użyć nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej, która pomoże usunąć płytkę nazębną i resztki pokarmowe zalegające między elementami aparatu. Świetnym wyborem będzie też irygator dentystyczny do zębów, o którym przeczytasz w dalszej części tekstu.

● Jeśli chcesz doczyścić nierówności na zębach trzonowych lub wąskie szczeliny między aparatem a zębami, użyj szczoteczki jednopęczkowej.

● Po wyczyszczeniu elementów wokół aparatu ortodontycznego należy zająć się zębami, na których go nie ma. Istotne jest, aby precyzyjnie oczyścić wewnętrzną powierzchnię zębów od strony języka i podniebienia, gdyż te obszary są często pomijane. Na koniec należy umyć powierzchnie żujące zębów trzonowych, a także język.

● Po wszystkim zastosuj płyn do płukania jamy ustnej o działaniu odświeżającym, łagodzącym oraz antybakteryjnym.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną:

Irygator do aparatu ortodontycznego – czy warto?

Irygator dentystyczny to urządzenie łatwe w obsłudze, które służy do oczyszczania trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, a więc sprawdzi się również u użytkowników aparatów ortodontycznych. Generowany przez niego strumień wody pod ciśnieniem dociera głębiej niż szczoteczka międzyzębowa czy też nić dentystyczna i skutecznie wypłukuje bakterie oraz resztki pożywienia. Irygator potrafi pozbyć się nawet bardzo drobnych nieczystości, dzięki czemu zapobiega zapaleniu dziąseł i ogranicza tworzenie się płytki bakteryjnej. Producenci tego typu przyrządów oferują również specjalne końcówki ortodontyczne, które wyróżniają się gęstymi włóknami, dzięki czemu skutecznie oczyszczają obszary wokół zamków i łuków aparatu. Możemy wymienić dwa podstawowe rodzaje irygatorów: stacjonarne i mobilne, czyli bezprzewodowe, które świetnie sprawdzą się chociażby w długiej podróży. Porównanie wielu różnych modeli irygatorów znajdziesz na stronie www.szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-irygatorow Warto porównać przed zakupem poszczególne modele i ich właściwości.

Aparat ortodontyczny ruchomy – rodzaje

Aparaty ortodontyczne ruchome, czyli aparaty zdejmowane, dzielą się na kilka rodzajów w zależności od pełnionej funkcji. Istnieje chociażby aparat aktywator, stosowany najczęściej u dzieci, aby zapobiegać wyrzynaniu się zębów w nieodpowiednich miejscach. Kolejnym aparatem ruchomym jest aparat wyrównujący, tzw. aligner, który występuje jako nakładka na zęby i stanowi alternatywę dla aparatu stałego. Z kolei aparat retencyjny, czyli retainer, pozwala utrzymać efekty po zakończonym leczeniu ortodontycznym. Na rynku ruchomych aparatów ortodontycznych znajdziemy również aparat Twin Block, składający się z dwóch płytek akrylowych, do których przymocowane są klamry ortodontyczne. Stosuje się go najczęściej do leczenia wad zgryzu u dzieci.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

W leczeniu ortodontycznym aparatem ruchomym należy pamiętać nie tylko o pielęgnacji zębów, ale także samego przyrządu. Najlepiej jest czyścić go dwa razy dziennie, wykorzystując do tego letnią wodę oraz odpowiednie środki myjące. Należy unikać preparatów o mocno ściernych właściwościach, gdyż mogą one porysować powierzchnię aparatu, co w konsekwencji doprowadzi do powstania drobnych rys sprzyjających odkładaniu się płytki nazębnej oraz osadów. Oprócz tego należy uważać na to, aby aparat ruchomy nie miał kontaktu z wrzątkiem.

Do oczyszczania aparatu warto używać osobnej szczoteczki do zębów. Najlepiej wybrać taką z miękkimi włóknami. Dobrze sprawdzi się również szczoteczka do czyszczenia protez. Raz na jakiś czas zaleca się umycie aparatu za pomocą specjalnych tabletek do protez, które pomogą usunąć osady i przebarwienia zgromadzone na jego powierzchni, a dodatkowo odświeżą aparat i usuną szkodliwe drobnoustroje. Przy czyszczeniu aparatu pamiętaj, aby nie łapać go za klamry! Druga ważna kwestia do zapamiętania – zakładamy go zawsze na już umyte zęby!

Po każdorazowej pielęgnacji aparatu należy go dokładnie wytrzeć i osuszyć, a następnie umieścić w suchym i bezpiecznym miejscu, np. w specjalnym pudełku. Nieodpowiednia higiena aparatu może skutkować odkładaniem się kamienia oraz pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu.



  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

Krzysztof Malinowski, Fot. mat. prasowe, YouTube DeClinic




 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic