Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Jak zmienia się rynek pracy w Katowicach? Jakie zawody są przyszłościowe?

2023-09-29

Na rynek pracy w Katowicach oddziałują różne czynniki, które są widoczne także w skali ogólnopolskiej. Stolica województwa śląskiego to wciąż znaczący ośrodek przemysłowy, ale w mieście rozwijają się również sektory nowoczesnych usług. Jakie ścieżki kariery gwarantują dobrą przyszłość zawodową w Katowicach?

Kryzys i rynek należący do specjalisty

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Obecnie wpływa na niego zwłaszcza kryzys ekonomiczny i niepewności związane z wojną za wschodnią granicą. Inwestorzy i pracodawcy są ostrożniejsi i podejmują bardziej przemyślane decyzje biznesowe, z czym wiąże się m.in. wyhamowanie poziomu nowych zatrudnień. Jednak samodzielni specjaliści wciąż są na wagę złota.

To czas doświadczonych pracowników z praktycznymi umiejętnościami i formalnymi uprawnieniami do wykonywania poszczególnych prac czy zawodów. To właśnie oni mogą dziś dyktować warunki zatrudnienia i to zwłaszcza w Katowicach, które notują jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju (1,1 proc. - sierpień 2023 roku), a przy tym wciąż borykają się z deficytami pracowników z wielu branż.

Work-life balance i nowoczesne technologie

Nie bez znaczenia dla rynku pracy jest również dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii i automatyzacji oraz zmiana podejścia do sfery zawodowej samych pracowników, którą, dosyć rewolucyjnie, wprowadza tak zwane pokolenie Z.

Elastyczność życia zawodowego i nacisk na zdrowe utrzymywanie równowagi pomiędzy sferą prywatną a biznesową stają się coraz ważniejsze i wymuszają stopniowe zmiany w podejściu samych firm i pracodawców. Rekrutacja nowych pracowników ustępuje wadze starań o zatrzymanie już pozyskanych i doświadczonych kadr. Na znaczeniu zyskuje employer branding.

Transformacja przemysłu

Patrząc na Katowice, to lokalny rynek pracy ewoluuje także w stronę znacznie nowocześniejszych i bardziej innowacyjnych gałęzi przemysłu, produkcji i przetwórstwa. Na przestrzeni lat Katowice z ośrodka, w którym królował przemysł ciężki, wydobycie węgla kamiennego i hutnictwo stały się stolicą regionu zapewniającą najwięcej miejsc pracy w sektorze usługowym.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z końca 2022 roku około 29,6 proc. osób zatrudnionych w mieście to pracownicy takich obszarów jak handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowania, gastronomia czy informacja i komunikacja). Natomiast przemysł wraz z budownictwem zrzeszają tu znacząco mniej pracowników, bo około 18 proc. ich ogółu.

Katowice wciąż jednak pozostają silnym ośrodkiem przemysłowym kraju, tyle że świetnie radzą sobie z wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych. Dawne tereny przemysłowe są zagospodarowywane, a chyba flagowym tego przykładem jest jedno z najpopularniejszych centrów handlowych w całym regionie — Silesia City Center powstałe na terenach byłej kopalni Gottwald.

O innowacyjność biznesu w mieście dbają m.in. Górnośląski Park Przemysłowy, rozpoznawalna w Europie Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Euro-Centrum Park Przemysłowy czy Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny. W mieście powstaje coraz więcej centrów usług wspólnych. Nowoczesne przedsiębiorstwa zapewniające wsparcie biznesu w różnych sektorach zapewniają miejsca pracy dla specjalistów finansowych czy IT.

Świetlana przyszłość dla inżynierów

Katowicki przemysł staje się coraz bardziej zautomatyzowany i zrobotyzowany. Kładzie się ponadto nacisk na wykorzystanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Wzrasta udział odnawialnych źródeł energii. Dlatego wydaje się, że przyszłościowym kierunkiem rozwoju zawodowego w stolicy Śląska jest m.in. inżynieria i mowa tu zarówno o budownictwie, jak i specjalistach ds. elektroniki, automatyki i robotyki.

Niemniej pomimo postępującej automatyzacji przemysłu na rynku pracy potrzeba nie tylko konstruktorów maszyn i ich programistów, ale wciąż również pozostałych fachowców technicznych, takich jak np. elektromonterzy, operatorzy czy mechanicy. Wygrywają jednak osoby o profilu złotej rączki, czyli z szeroką wiedzą z kilku różnych dziedzin, dysponujący formalnymi uprawnieniami do wykonywania poszczególnych prac oraz samodzielni i doświadczeni kandydaci.

IT i transport — dynamicznie rozwijające się gałęzie usług

W świetle obecnych przemian nieustannie warto również zdobywać kompetencje cyfrowe i te związane z nowoczesnymi technologiami, np. uczeniem maszynowym czy sztuczną inteligencją. W Katowicach nie maleje zapotrzebowanie na programistów, analityków baz danych, testerów, administratorów, operatorów, analityków i architektów systemów informatycznych.

Stolica województwa śląskiego cechuje się dogodnym położeniem geograficznym. Bliskość głównych szlaków komunikacyjnych, również międzynarodowych, często przesądza o lokalizowaniu tu centrów spedycyjno-logistycznych, a branża transportu i gospodarki magazynowej notuje w Polsce i to pomimo kryzysu ekonomicznego, dynamiczny rozwój.

Deficyt pracowników potrzebnych w tym sektorze, takich jak magazynierzy z uprawnieniami czy kierowcy z kategorią prawa jazdy C oraz C+E, powoduje również sukcesywny wzrost oferowanych wynagrodzeń. Wskazania badania “Barometru Zawodów” oraz oferty pracy w Katowicach na GoWork.pl pokazują ponadto, że nie maleje liczba ogłoszeń dla pracowników ochrony zdrowia czy oświaty.

Wakaty czekają również w służbach mundurowych i wśród szeregów pracowników socjalnych. Korzystne zapotrzebowanie na pracownika utrzymuje się także w usługach i dotyczy m.in. fryzjerów, cukierników oraz sprzedawców.



  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

Krzysztof Malinowski, Fot. YouTube Marcin D




 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic