Budowa dachu to jeden z istotniejszych elementów wznoszenia domu jednorodzinnego. Od solidnego wykonawstwa zależy bezpieczeństwo użytkowników, trwałość konstrukcji i pokrycia dachowego, ale także komfort termiczny i po części również wysokość rachunków za ogrzewanie. Zobacz, bez jakich elementów nie możesz zacząć planować wznoszenia dachu.
Drewno konstrukcyjne musi wykazywać się odpowiednimi parametrami, takimi jak sprężystość, odporność na rozciąganie i ściskanie, wilgotność, twardość i trwałość. Materiał na więźbę dachową powinien być pozbawiony widocznych wad, takich jak sęki czy wyraźne pęknięcia. Drewno konstrukcyjne wykonuje się z gatunków iglastych – w tym z sosny, świerku czy jodły. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nie wymaga ono późniejszej impregnacji. Wysokiej jakości drewno konstrukcyjne oferuje brand Castorama.
Drewno konstrukcyjne powinno być czterostronnie strugane. To pozwala zwiększyć jego ogniotrwałość i wnikanie do wnętrza larw owadów. Bardzo ważnym etapem procesu przygotowawczego jest też suszenie komorowe drewna. Ostatecznie gotowy materiał nie powinien mieć wilgotności większej niż 20% (optymalnie jest to 16%). Tak przygotowane drewno nie wymaga zabezpieczania środkami impregnującymi.
W tej kategorii wyróżnia się dwa typy: drewno lite i drewno klejone warstwowo. Drugie z nich cechuje się większą wytrzymałością i wysokimi parametrami izolacyjnymi. Produkowane jest z lameli łączonych ze sobą za pomocą kleju wodoodpornego i mikrowczepów. Jeśli chodzi o klasy drewna konstrukcyjnego, stosuje się podział na: klasę wyborową (KW, drewno najwyższej jakości), klasę średniej jakości (KS, o niższych niż KW parametrach wytrzymałościowych) oraz klasę gorszej jakości (KG, nienadającą się na budowę). Drewno konstrukcyjne spełniające normy budowlane PN-EN 338 ma oznaczenia wyrażane w wartościach pomiędzy C14 a C50.
Takie informacje znajdują się w projekcie architektonicznym. Wyszczególnione w nim są klasy drewna konstrukcyjnego oraz potrzebna do budowy ilość. W przypadku wątpliwości na zakupy do składu budowlanego czy tartaku warto zabrać ze sobą cieślę. Nietrudno będzie mu dokonać organoleptycznej oceny jakości drewna. Podpowie też, ile tarcicy i w jakich rozmiarach trzeba nabyć.
Do budowy dachu potrzebne będą także kotwy, śruby i gwoździe, jak też okucia do drewna. Po stworzeniu więźby dachowej ekipa dekarska będzie musiała zająć się montażem folii, łat i kontrłat, jak też zamocowaniem okien połaciowych, a następnie wybranego przez inwestora i wskazanego w projekcie pokrycia dachowego. W przypadku dachówek, oprócz ich samych, niezbędne będą klamry i wkręty. Bez wątpienia konieczny będzie również zakup pełnego systemu odprowadzania wody z dachu – rynien, haków rynnowych i akcesoriów. Wśród niezbędnych narzędzi znajdują się akumulatorowe wiertarki, pilarki i frezarki, które powinny leżeć po stronie ekipy wykonawczej.
Pokrycia dachowe dzieli się na lekkie i ciężkie. Ten aspekt jest ważny i brany pod uwagę już na etapie projektu domu. Zazwyczaj architekci przyjmują za standard krokwie o większym przekroju, które bez problemu uniosą ciężar zarówno lekkich, jak i ciężkich pokryć dachowych. Podczas projektowania dachu istotne jest również obciążenie śniegiem i wiatrem, uśrednione dla danego regionu. Jeśli chodzi o same rodzaje pokrycia dachowego, do najcięższych, ale też najbardziej solidnych, należy dachówka ceramiczna. Ponadczasowe piękno i trwałość przemawiają za wyborem tego rozwiązania. Ich żywotność ocenia się na około 100 lat.
Nieco lżejsze i tańsze są od nich dachówki cementowe, ostatnio spotykane coraz częściej. Natomiast w przypadku osób, które dysponują mniejszym budżetem, dobrym pomysłem jest zakup blachodachówki, która jest nie tylko o wiele lżejsza od dachówki ceramicznej czy cementowej, ale też i odczuwalnie od niej tańsza. Materiał jest do nabycia w sklepie internetowym Castoramy (www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/pokrycia-dachowe/blacha.html). Spotykane w polskim krajobrazie są też gonty bitumiczne. Ich zaletą jest elegancki wygląd.
To kolejna rozterka, przed którą stoją inwestorzy podczas budowy. Istnieją pewne sprawdzone połączenia, które zawsze świetnie się prezentują. I tak klasyczny czerwony dach pokryty dachówką ceramiczną będzie wyglądać doskonale w zestawieniu z idealnie białymi bądź kremowymi ścianami. Jasnoszare pokrycie dachowe łączy się nienagannie z delikatną, rozbieloną zielenią czy błękitem. Z kolei antracytowy dach stanowi idealny duet z białymi ścianami i drewnianą elewacją.
Team OFF-SITE, Fot. YouTube