Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice widziane oczami pracowników z Ukrainy

2017-08-11

Znaleźć się w nowym otoczeniu, często bez znajomości języka, jest trudno. W takiej sytuacji jest wielu Ukraińców, którzy np. ze Lwowa lądują na nieznanej im "Planecie Katowice". Jak się po mieście poruszać i jak dotrzeć z Katowic do pracodawcy, opowiada specjalny instruktażowy film, przygotowany przez firmę z Czechowic-Dziedzic.

O tym, że w naszych miastach pracuje coraz więcej Ukraińców, wiadomo od dawna. Mało kto zastanawia się jednak jak wygląda ich droga do śląskich firm. Sytuacja przypomina wyjazdy Polaków "na saksy" do Zachodniej Europy, które dla wielu były ciężką przeprawą. Jak się okazuje, można temu pomysłowo zaradzić.

Film o tytule "Как добраться с Katowice до Czechowice-Dziedzice", czyli "Jak dostać się z Katowic do Czechowic-Dziedzic", został przygotowany specjalnie na potrzeby ukraińskich pracowników. Sympatyczna przedstawicielka firmy ASR krok po kroku, w języku rosyjskim, prowadzi widza od dworca autobusowego na ul. Skargi, gdzie pracownik wysiądzie, aż na peron dworca kolejowego, z którego odjedzie do Czechowic-Dziedzic.

Widz otrzymuje bardzo praktyczne informacje, włącznie z tym gdzie w drodze na pociąg można wymienić pieniądze albo kupić lekarstwa czy jedzenie. Jest to ważne choćby z uwagi na to, że nasze łacińskie litery na szyldach sklepów są dla Ukraińców równie egzotyczne jak dla nas cyrylica. Dlatego przewodniczka pokazuje też zakupiony bilet do Czechowic-Dziedzic i tłumaczy dokładnie co w którym miejscu jest na nim napisane.

Film ma ściśle określone zadanie, czyli pomóc dotrzeć z punktu A do punktu B. Otrzymaliśmy jednak dzięki niemu coś więcej - wyjątkową okazję wczuć się sytuację przybysza ze Wschodu i spojrzenia na własne miasto oczami osoby całkowicie obcej. Jak ciekawe jest to doświadczenie można przekonać się samemu, oglądając poniższy film.

Jak dostać się z Katowic do Czechowic-Dziedzic:  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube Firma ASR
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic