Katastrofa na Międzynarodowych Targach Katowickich. Minęło 20 lat
Dokładnie 20 lat temu pod gruzami hali Międzynarodowych Targów Katowickich zginęło 65 osób. Była to najtragiczniejsza katastrofa budowlana w historii współczesnej Polski.
Dla mieszkańców Chorzowa, Katowic i całego Górnego Śląska ta data to wciąż niezabliźniona rana. Przypomnijmy: dach hali, na której odbywała się wystawa gołębi pocztowych, runął pod ciężarem zalegającego śniegu i lodu. W środku znajdowało się setki osób.
Akcja ratunkowa prowadzona w ekstremalnym mrozie stała się symbolem heroizmu służb, ale procesy sądowe, które ciągnęły się latami, obnażyły szereg zaniedbań – od błędów konstrukcyjnych po rażące błędy w zarządzaniu obiektem.
Ta tragedia doprowadziła do szerokich dyskusji, których konsekwencją były systemowe zmiany w polskim prawie budowlanym, nakładające na zarządców budynków restrykcyjne obowiązki odśnieżania dachów.
W 20. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń pamięć o ofiarach zyskuje nowy, artystyczny wymiar. Dwaj uznani śląscy twórcy – muzyk Wojciech Ciuraj oraz reżyser Błażej Jankowiak – stworzyli projekt pt. „Pocztówka, która nie chce dotrzeć”. To subtelna, gitarowa kompozycja osadzona w industrialnym krajobrazie regionu, która ma pełnić rolę „muzycznego pomnika”.
Artyści poinformowali, że ich dzieło jest opowieścią o stracie i tęsknocie, a wybór formy ma nieść przesłanie wspólnoty. Co istotne, twórcy zdecydowali się nieodpłatnie przekazać utwór wraz z teledyskiem Miastu Chorzów. Jak podkreślają, gest ten wynika z potrzeby podkreślenia lokalnej tożsamości oraz wrażliwości na inicjatywy łączące mieszkańców w chwilach refleksji.
Zobacz muzyczne wspomnienie pt. „Pocztówka, która nie chce dotrzeć”:
Choć teren po dawnej hali MTK zmienił swoje oblicze, dla wielu rodzin ofiar czas zatrzymał się dwie dekady temu. Dociekliwi obserwatorzy życia publicznego pytają dziś: czy pamięć o 65 ofiarach i setkach rannych przetrwa kolejnych dwadzieścia lat? Tegoroczna muzyczna inicjatywa pokazuje, że młodsze pokolenie artystów przejmuje sztafetę pamięci, zamieniając krzyk bólu sprzed lat w cichą, artystyczną refleksję.
Hołd muzyczny można obejrzeć m.in. w mediach społecznościowych Miasta Chorzów, które stało się kustoszem tego wyjątkowego projektu.
Wykonawcy:
Wojciech Ciuraj – muzyka, tekst, gitara elektryczna, gitara basowa, gitara akustyczna dwunastostrunowa, mandolina, produkcja
Aleksander Gonsior – perkusja
Marcin Piekło – realizacja nagrań, montaż i mastering, produkcja
Błażej Jankowiak – scenariusz i reżyseria teledysku

W Metropolii, UM Chorzów, Fot. YouTube Miasto Chorzów









