Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Młodzi mężczyźni z Katowic podbijają światowe szachy

2024-10-10


Młodzi szachiści z Katowic podbijają świat! W zakończonych właśnie w brazylijskim Florianopolis Mistrzostwach Świata Juniorów do lat 14, 16 i 18 katowiccy szachiści zdobyli znakomite wyniki, a w tym Mistrzostwo Świata Juniorów.

Młody talent szachowy z Katowic, 13-letni Patryk Cieślak zdobył tytuł Mistrza Świata Juniorów w swojej kategorii wiekowej. Inny zawodnik, Jan Klimkowski, wywalczył brązowy medal w grupie do lat 18, a Jakub Seemann zdobył w tej samej kategorii wysokie 8. miejsce. Katowiccy szachiści należą do szopienickiego klubu Hetman GKS Katowice.

Mistrzowski tytuł najmłodszego z naszych zawodników jest jednym kolejnym z szeregu jego tytułów. Warto wspomnieć, że dwa lata temu Patryk Cieślak zdobył tytuł Mistrza Europy Juniorów do lat 12 w szachach klasycznych.

Lista sukcesów Patryka →


Jak informuje katowicki Klub Szachowy „HETMAN” Patryk dołączył do klubu pod koniec 2019 jako początkujący i bardzo szybko robił postępy. Patryk intensywnie trenował i startował w wielu turniejach. Rok 2022 był rokiem pełen sukcesów - zdobył Wicemistrzostwo Polski do lat 12 w szachach klasycznych, Mistrzostwo Polski w szachach szybkich do lat 12 oraz Wicemistrzostwo Polski w szachach błyskawicznych oraz brązowy medal w Mistrzostwach Europy Juniorów do lat 12 w szachach błyskawicznych. Patryk Cieślak przez ponad 2 lata współpracował z trenerem Michałem Tworuszką, a od kilku miesięcy współpracuje z arcymistrzem Danielem Sadzikowskim.

Katowicki Festiwal Szachowy:

Szachiści ze Śląska

Klub Hetman GKS Katowice ma swoją siedzibę na szopienickim Burowcu w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec”, gdzie został założony z inicjatywy sympatyków sportu szachowego w 1975 roku, początkowo jako sekcja szachowa Domu Kultury.

Historia zrzeszonego sportu szachowego w Katowicach jest jednak o wiele dłuższa. Warto wspomnieć o Śląskim Związku Szachowym, który został założony w okresie międzywojennym, w 1924 r.oku - wtedy to powołano Polski Związek Szachistów Województwa Śląskiego. Nazwę taką przyjęto dla podkreślenia zrzeszenia polskiego, ponieważ ówczesna Autonomia Śląska zezwalała na tworzenie też związku niemieckiego.

W Katowicach powołując Związek Szachistów stworzono pierwszy w Polsce okręg szachowy - wynikało to z faktu, że dla Ślązaków szachy były grą bardziej powszechną i popularną niż w Polsce, gdzie chociaż działało wówczas już wiele klubów szachowych, to miały one jednak charakter elitarny.

- O tym, że sportowa rywalizacja uczy i rozwija, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie w przypadku szachów, które nie tylko znakomicie rozwijają umiejętność logicznego myślenia oraz przewidywania, ale też uczą szacunku do rywala. To zawsze, niezależnie od wyniku, kształtuje charaktery młodych zawodników - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic przy okazji XI Katowickiego Festiwalu Szachowego.


Patryk Cieślak podczas rozgrywki

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. FIDE, Michał Walusza, YouTube WKATOWICACHeu

Tematy, którymi żyje cała Metropolia GZM

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic