Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki ma wykonawcę

2024-11-05


Komisja przetargowa wyłoniła wykonawcę odpowiedzialnego za budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach-Bogucicach. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny obiekt z wielotematyczną wystawą, interaktywnymi stanowiskami, możliwością zwiedzania mieszkania, w którym mieszkał Jerzy Kukuczka oraz ścianką wspinaczkową. Wartość wybranej oferty wynosi ponad 47 mln zł.

Postępowanie przetargowe cieszyło się dużym zainteresowaniem. Oferty złożyło 16 podmiotów, w tym dwa konsorcja. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała firmę Budimex S.A., która koszty prac oszacowała na nieco ponad 47 mln zł. - Od momentu ogłoszenia decyzji musi minąć 10 dni, podczas których inni oferenci mogą złożyć odwołanie. Jeśli nie wpłynie żadne zastrzeżenie, wybór się uprawomocni, a kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. To właśnie od tego momentu liczyć się będzie czas na realizację inwestycji: 22 miesiące na prace budowlane i 3 miesiące na odbiory – tłumaczy Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która w imieniu miasta pełni rolę inwestora zastępczego.

Elewacja niczym górska ściana

Centrum Himalaizmu powstanie w katowickiej dzielnicy Bogucice, u zbiegu ulic Katowickiej i Markiefki. Lokalizacja jest nieprzypadkowa – w sąsiedztwie znajduje się mieszkanie, w którym wychował się Jerzy Kukuczka. Nowy obiekt zostanie połączony z dwoma sąsiadującymi budynkami zlokalizowanymi przy ul. Katowickiej 3 i Markiefki 96. Elewację nowego budynku pokryje cegła klinkierowa w różnych odcieniach, szkliwieniach i fakturach z dodatkowymi detalami w postaci wysunięć i cofnięć fragmentów cegieł, które dadzą rezultat ażurowości oraz spotęgują efekt użycia szklanych elementów wykończeniowych. W fasadzie budynku znajdzie się także miejsce na kompozycje z roślinnością charakterystyczną dla terenów górskich. Całość nada obiektowi unikalnego charakteru.

Niezwykłość wystawy i mieszkanie Jerzego Kukuczki

Wewnątrz obiektu znajdziemy cztery sale wystawowe podzielone na odpowiednie podgrupy tematyczne, z których każda poświęcona będzie innym wątkom związanym ze wspinaczką wysokogórską czy trudem organizacji i przygotowania baz wypraw. Zwiedzający będą mieli okazję m.in poznać historie eksploracji Himalajów i Karakorum oraz pierwszych wejść na ośmiotysięczniki, historię polskich wypraw wspinaczkowych, a także usłyszeć o himalaizmie kobiecym. To historie nie tylko o wielkiej pasji, trudzie, wyrzeczeniach i smutku, ale również o wielkich sukcesach, radości i satysfakcji. Przestrzeń wystawy głównej poświęcona będzie przedstawieniu m.in. głównych łańcuchów górskich w Polsce i na świecie, wyprawom wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, organizacji wypraw wysokogórskich. Przedstawione zostaną eksponaty związane z górską codziennością. Integralną częścią Centrum będzie mieszkanie Jerzego Kukuczki, prezentujące jego historię, życie i osiągnięcia. Dzięki temu oraz wielu zgromadzonym pamiątkom z wypraw Jerzego Kukuczki, jeszcze bardziej poczujemy niezwykłość tego miejsca.

Kim był Jerzy Kukuczka:

Koncepcja na wystawę została już opracowana. - Podczas budowy obiektu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie i uruchomienie wystawy. Do prac przy samej koncepcji zaprosiliśmy ekspertów związanych z himalaizmem i Jerzym Kukuczką. W tym gronie znaleźli się: Wojciech Kukuczka – syn himalaisty i prezes Fundacji Wielki Człowiek, a także Janusz Majer, Krzysztof Wielicki i Piotr Xięski – wyjaśnia dyrektor Jarosław Łuczyński.

Interaktywne atrakcje

Centrum Himalaizmu wyróżniać się będzie unikalnością prezentowanych ekspozycji i nowoczesnymi rozwiązaniami. Wystawa zostanie wzbogacona o interaktywne atrakcje, które pozwolą odwiedzającym poczuć magię gór oraz specyfikę wypraw wysokogórskich. Znajdzie się tu m.in. grota śnieżna oraz stanowiska poznawcze, które pozwolą doświadczyć namiastki warunków panujących w wysokich górach. Wystawę wzbogacą także interaktywne ściany projekcyjne, animowane ekrany, podświetlane plansze oraz gabloty z pamiątkami i wyposażeniem niezbędnym do wysokogórskich wypraw.

Nie tylko ekspozycje, ale też miejsce uprawiania sportu i spotkań

Centrum Himalaizmu będzie nie tylko przestrzenią muzealno-wystawową ale także miejscem organizacji spotkań miłośników gór czy przestrzenią do aktywności sportowych. W obiekcie zaplanowano salę audytoryjną, w której odbywać się będą pokazy filmowe i spotkania środowiska wspinaczkowego oraz wielkich pasjonatów gór. Ponadto w budynku powstanie profesjonalna ścianka wspinaczkowa, która umożliwi aktywną formę spędzania czasu, a także będzie mogła inspirować do rozwijania pasji. Ścianka dostępna będzie dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie umiejętności w zakresie wspinaczki sportowej i rekreacyjnej. Dzięki temu obiekt będzie żył przez cały rok, oferując atrakcyjne możliwości różnym grupom odbiorców.

W ramach projektu przewiduje się również zagospodarowanie terenu wokół obiektu Centrum Himalaizmu m.in. poprzez obiekty małej architektury, zieleni urządzonej i przestrzeni oferującej wypoczynek. Teren jak i sam obiekt będą w pełni dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.



  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. KUMstudio Łukasz Skorek, YouTube Marian Gall

Tematy, którymi żyje cała Metropolia GZM

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic