Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice przygotowują się na spodziewane wielkie opady deszczu

2024-09-12

W nocy z piątku na sobotę nad Polskę dotrze niż genueński. IMGW poinformowało o możliwych intensywnych opadach deszczu i wezbraniach rzek z przekroczeniem stanów alarmowych. Pracownicy MPGK w porozumieniu z MZUiM sprawdzają stan studzienek kanalizacyjnych i czyszczą kanały deszczowe.

Jak podkreślono w komunikacie IMGW w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu na rzekach w województwie śląskim spodziewane są wzrosty poziomu wody, początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 13-15 września (piątek-niedziela), kiedy to punktowo wystąpią znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych.

Według bieżących komunikatów w sobotę w godzinach południowych i popołudniowych na terenie Katowic można spodziewać się opadów na poziomie 90-120 mm, lokalnie do 140 mm. Tak duże opady deszczu mogą prowadzić do lokalnych podtopień.

Pogoda w Katowicach na bieżąco


Miejskie jednostki przygotowują miasto na intensywne opady deszczu

W związku z prognozami Wydział Zarządzania Kryzysowego rozpoczął działania w czwartek 12 września. W godzinach dopołudniowych pracownicy WZK przeprowadzili rekonesans cieków na terenie miasta Katowice. Do akcji włączeni zostali pracownicy miejskich jednostek - wyczyszczone zostały wyloty kanalizacji deszczowej, opróżniono zbiorniki retencyjne. To podziemne „baseny" o dużych rozmiarach i pojemnościach, zdolne pomieścić tysiące litrów wody.

- Gdy mamy do czynienia z nawalnym deszczem, sieć kanalizacyjna musi mierzyć się ze znacznym obciążeniem i umożliwić przepływ znacznie większych ilości wody niż zazwyczaj. Dlatego w ostatnich latach w ramach unijnych projektów Katowickie Inwestycje S.A. zabudowały na kanalizacji deszczowej 27 podziemnych zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności ponad 11 tys. m3, czyli 11 mln litrów – tłumaczy Anna Wilk, zastępca dyrektora ds. realizacji w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Zbiorniki retencyjne nie tylko umożliwiają czasowe zatrzymanie deszczówki, jej magazynowanie i opóźnienie jej odpływu do odbiornika. Pozwalają także na wykorzystywanie części zebranej wody, na przykład do podlewania zieleni miejskiej i czyszczenia ulic oraz chodników. Zbiorniki są podłączone do urządzeń monitorujących poziom stanu napełnienia, co umożliwia pracownikom spółki Katowickie Inwestycje S.A. bieżącą kontrolę ich zapełnienia.

Pracownicy MPGK w porozumieniu z MZUiM sprawdzają stan kratek ściekowych i w razie konieczności je czyszczą. Wyczyszczone zostały także przydrożne rowy melioracyjne. Wzmacniane są zabezpieczenia w rejonie ul. Oswobodzenia.

Skutki wielkiej ulewy w Katowicach w 2019 roku:

Zobacz więcej filmów z tej ulwy →


Sytuację na bieżąco monitorują patrole Straży Miejskiej. Od czwartku (12.09.) strażnicy kontrolują wszystkie cieki wodne i zidentyfikowane miejsca zagrożenia podtopieniami na terenie miasta. Sytuacja pogodowa jest także stale monitorowana poprzez dostępne portale IMGW i system KISMiA w zakresie rozlokowanych w wybranych punktach czujników poziomu wody w katowickich rzekach.

Katowickie Wodociągi monitorują stan sieci

W ramach swoich kompetencji Katowickie Wodociągi na bieżąco czyszczą kanały deszczowe, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca, wskazane w „Planie operacyjnym ochrony przeciwpowodziowej miasta Katowice", w których mogą wystąpić podtopienia. W związku z prognozowanymi nawalnymi deszczami spółka na weekend zapewniła dodatkowe dyżury awaryjne, zwiększając tym samym liczbę pracowników obsługujących w danym momencie sieć kanalizacyjną i przepompownie. W normalnym trybie w weekend na jednej zamianie pracują dwie dwu-trzyosbowe brygady obsługujące przepompownie ścieków oraz jedna brygada obsługująca sieć kanalizacyjną. Liczba brygad na najbliższy weekend zostaje podwojona, z możliwością zwiększenia obsady w razie konieczności.

Katowickie Wodociągi przygotowane są również na wypadek awarii zasilania na przepompowniach ścieków. Posiadają generatory prądu, które mogą wesprzeć ich pracę w razie awarii. Dodatkowym wsparciem w codziennej pracy i w sytuacjach awaryjnych jest monitoring sieci kanalizacyjnej. Katowickie Wodociągi posiadają największy w Polsce system monitoringu sieci kanalizacyjnej. Obejmuje on monitoring przepompowni oraz ciągów kanalizacyjnych. W zależności od obiektu monitoring obejmuje od kilku do kilkudziesięciu sygnałów dotyczących pracy pomp i ich wydajności, poziomu ścieków w poszczególnych obiektach oraz informacji o chwilowych i sumarycznych ilościach przepływających ścieków. Bardzo istotnymi informacjami są sygnały o awariach: sondy, pompy czy też zasilania w przepompowni oraz o stanach alarmowych. Katowickie Wodociągi prowadzą także monitoring wypełnienia oraz natężenia przepływu w kanalizacji. Pomiary te są wykonywane w 185 punktach pomiarowych. Z czego w 72 lokalizacjach jest mierzony poziom wypełnienia oraz natężenie przepływu, a w 113 jest wykonywany pomiar poziomu wypełnienia.

Informacja dla mieszkańców

W związku z prognozami wiele imprez plenerowych zostało przez organizatorów odwołanych. Na stronie internetowej Urzędu Miasta i w miejskich mediach społecznościowych udostępnione zostały informacje o tym jak zachować się w przypadku powodzi.

- Rekomendujemy mieszkańcom parkowanie swoich pojazdów z dala od nisko położonych terenów, cieków wodnych i zbiorników wodnych. Przy nawalnych opadach deszczu lepiej także omijać parkingi podziemne – mówi Tomasz Kępa, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miasta Katowice.

Wszystkie służby – w tym straż pożarna, policja, straż miejska, są w gotowości. W działania włączone są także jednostki OSP. Informacje o podtopieniach należy zgłaszać pod numerem 112 lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach – tel. 32 259 36 90.



  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube ForumWiedzy

Tematy, którymi żyje cała Metropolia GZM

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic