30 czerwca był ostatnim dniem, kiedy można było odwiedzić tymczasową wystawę sztuki współczesnej, będącą częścią większego projektu „W ramach miasta: Urban Art". Adres przy Staromiejskiej 13, gdzie była zlokalizowana, przez ostatnie dwa miesiące był miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i gości.
Prezentowane na wystawie prace wybitnych streetartowców odwiedzili goście m.in. z Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Tunezji, Turcji, Wielkiej Brytanii, a także z bardziej odległych krajów, jak Argentyna, Japonia, Meksyk, Korea Południowa, USA czy Wietnam. - Oczywiście, gros odwiedzających stanowili Polacy, zwłaszcza mieszkańcy naszego miasta i regionu – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji, odpowiedzialnego za organizację wystawy.
- Chociaż mieliśmy też gości praktycznie z całego kraju, znad morza, z Wielkopolski, Małopolski, Dolnośląskiego czy Lubelskiego – wylicza Marta Chmielewska.
Projekt składał się z ponad 200 eksponatów autorstwa ponad trzydziestu artystów z całego świata. Większość z nich można było oglądać na wystawie przy ul. Staromiejskiej 13, ale ekspozycje znalazły się też w instytucjach miejskich czy w zaprzyjaźnionych lokalach gastronomicznych.
Na wystawie można było zobaczyć grafiki, plakaty, rzeźby, zdjęcia, figury i przedmioty codziennego użytku. - Ideą stworzenia tego tymczasowego projektu było pokazanie z bliska i zaprzyjaźnienie się z tym, co otacza nas każdego dnia – sztuką. Nosimy ją na koszulkach, torebkach, butach, często nie wiedząc, kto jest jej twórcą – mówił podczas otwarcia wystawy Krzysztof Krot, pomysłodawca i kurator ekspozycji.
- W związku z tym, że projekt cieszył się dużą popularnością zdecydowaliśmy o pozostawieniu prac zlokalizowanych poza wystawą główną w swoich dotychczasowych lokacjach – mówi naczelnik Marta Chmielewska - Nadal więc będzie można zobaczyć słynną tarczę autorstwa Jamesa Cauty w Biurze Obsługi Mieszkańca, prace Paco Pometa w Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka, a w jego filii na Nikiszowcu – dzieła Brazylijczyka Vika Muniza – dodaje.
Również prace, które zaadaptowały się w lokalach gastronomicznych, nadal tam pozostaną. O mapę z dokładnymi lokalizacjami można pytać w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13.
Projekt „W ramach miasta: Urban Art" to kolejne działanie realizowane w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. W skład konsorcjum uczelni, które wraz z miastem starały się o przyznanie tytułu, wchodzą także uczelnie artystyczne – muzyczne, plastyczne oraz te, które kształcą na kierunku zbliżonym do sztuki – jak kulturoznawstwo. Ideą obchodów realizowanych w ramach przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki jest udowodnienie, że nauka i sztuka służą na co dzień każdemu z nas – niezależnie od grupy wiekowej. Stąd szereg inicjatyw realizowanych z myślą o mieszkańcach – zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych – wszystko to w ramach programu 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W dniu 22 grudnia 2021 r. podpisana została umowa Konsorcjum Akademickiego „Katowice-Miasto Nauki", której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.
RED, UM Katowice, Fot. YouTube TISHBLACK LIVE