Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Śląscy przewoźnicy połączyli siły w walce ze smogiem

2017-02-03


Po Kolejach Śląskich, które zaoferowały w smogowe dni darmowe przejazdy pociągami dla właścicieli samochodów, do akcji włączył się KZK GOP z przejazdami autobusami i tramwajami.

Władze obu firm zapowiadają, że w okresie największego zanieczyszczenia powietrza wszyscy właściciele samochodów będą mogli podróżować komunikacją miejską bez biletu na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu. Dodatkowo Koleje Śląskie pozwalają takiej osobie zabrać ze sobą dwóch współpasażerów, którzy również nie zapłacą za bilet.

KZK GOP jeszcze w styczniu zapowiadał, że w dni, kiedy poziom smogu w mieście będzie na alarmującym poziomie, mieszkańcy będą mogli skorzystać z darmowej komunikacji. Jednocześnie pojawiły się z ich strony również głosy na nie, choć temat pozostał otwarty. Wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowały się już kilkakrotnie władze innych miast, takich jak Kraków, Kielce czy Warszawa, które w czasie utrzymującego się smogu oferowały dla mieszkańców darmowe przejazdy komunikacją miejską.

Należy docenić fakt, że w końcu podejmowane są jakieś działania. Nie możemy jednak zapomnieć, że emisja transportowa to zaledwie jeden z czynników wpływających na pogorszenie jakości powietrza. Inne to m.in. palenie śmieci i złej jakości węgla w piecach, jak i kwestia kosztownej wymiany samych pieców w domach jednorodzinnych. I chociaż dla wielu właścicieli samochodów bezpłatna komunikacja publiczna, szczególnie w mroźne poranki, nie jest wygodną alternatywą, to jest ona dobrym krokiem w próbie zażegnania wiszącego nad nami "powietrznego kryzysu".

Obecne działania mają również swoje inne, korzystne dla miejskich przewoźników oblicze. Akcje bezpłatnych przejazdów dla właścicieli aut są doskonałą, darmowo nagłaśnianą przez media, promocją komunikacji publicznej wśród środowiska kierowców, czyli osób, które z takiej formy podróżowania na co dzień nie korzystają, a mogą się do niej przekonać. Sama akcja nie jest kosztowna - wbrew pozorom przewoźnicy nie tracą na niewykupionych biletach, ponieważ kierowcy, podróżując swoimi samochodami, i tak biletów nie kupują.

Warto zastanowić się, w sytuacji kiedy miasta płacą na komunikację publiczną niemałe pieniądze, a koszty utrzymania eksploatacji dróg i budowy nowych, by rozładować samochodowe korki, są tak ogromne, czy nie należałoby akcji darmowych przejazdów dla właścicieli samochodów rozszerzyć na każdy dzień, a nie tylko ten smogowy.

Podziel się informacją na Twitterze, Facebooku lub Wykop.

Zobacz smog nad Katowicami:

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED / Koleje Śląskie, KZK GOP, Fot. YouTube "Flying Andy"
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic