Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Galeria Libero będzie miało własny plac

2019-02-25

Duży miejski plac pojawi się przed charakterystyczną szklaną fasadą galerii Libero przy ul. Kościuszki. Zimą na placu będą odbywać się świąteczne jarmarki z lodowiskiem, a latem tworzone boiska do siatkówki plażowej i koszykówki oraz strefa relaksu z parasolami i muzyką na żywo.

Na nowym placu ma nie zabraknąć wygodnych ławek, leżaków i przyjemnej zieleni. Plac będzie miejscem spotkań, aktywnej rekreacji i różnych wydarzeń organizowanych przez Libero - nowym, ciekawym miejscem na styku Ligoty, Brynowa i Ochojca.

– Plac przed Libero będzie pełnił ważną społecznie funkcję. Ma być miejscem, gdzie ludzie będą chcieli bywać i w którym będzie się dużo działo. Chcemy, aby zarówno odwiedzający najnowszy w regionie kompleks handlowo-rozrywkowy, jak i mieszkańcy Katowic spędzali tu czas wolny – mówi Urszula Łatka-Styrkowiec, Asset Manager w Dziale Centrów Handlowych Echo Investment.

Założenie jest takie, żeby ogólnodostępny i otwarty przez całą dobę plac był nie tylko miejscem codziennych spotkań, ale także wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Z koncertami na rozkładanej scenie, wernisażami, kiermaszami sztuki i kinem pod chmurką włącznie. W różnej formie pojawiać ma się na nim też sztuka uliczna. Już wkrótce na placu przed Libero stanie osiem charakterystycznych kubików, w których pojawiać się będzie sztuka i różne instalacje artystyczne.

Mocny akcent położony zostanie na street food i wydarzenia kulinarne. Architekci z pracowni RS+ – znani z m.in. projektu zagospodarowania nabrzeża i przystani kajakowej nad jeziorem Paprocan w Tychach czy aranżacji Jaworznickich Plant – pomyśleli o odpowiedniej infrastrukturze i tak zaplanowali plac, że doskonale będzie się nadawał na organizację targów śniadaniowych, pikników i zlotów food trucków. Dla tych ostatnich przed Libero przewidziano około 10 stanowisk.

Plac dzięki wygodnym wieloosobowym ławkom i dostępnym w sezonie leżakom i hamakom rozwieszonym pod pergolami, będzie miejscem codziennego odpoczynku. Ciekawym elementem będą również stałe meble miejskie, które będą stanowiły część małej architektury.

W projekcie postawiono również na zieleń. W narożniku placu od ulic Kościuszki i Kolejowej architekci zaplanowali zieloną skarpę i miejsca do siedzenia w formie trybuny. Koncepcja zakłada, że cały plac zostanie otoczony zielenią – trawnikami, ozdobnymi klombami i krzewami. Ciekawostką będzie labirynt z wysokich traw znajdujący się w części położonej bliżej centrum Katowic. Projekt uwzględnia też naturalne materiały z których wykonana zostanie mała architektura.

W trakcie budowy placu goście galerii będą mogli bez przeszkód korzystać z głównego wejścia Libero. Prace nie spowodują również żadnych utrudnień w ruchu na pobliskim skrzyżowaniu. Szacunkowy koszt inwestycji to 3,5 mln złotych. Całość finansuje Echo Investment.

Inwestor i deweloper kompleksu podkreśla, że 20 proc. powierzchni stanowi rozrywka i gastronomia. W Libero oddane zostało jej całe drugie piętro, na którym poza kinem znajdują się też: centrum rozrywki MK Bowling z 10-torową kręgielnią i klubem bilardowym, nowoczesny, dwupoziomowy klub fitness należący do sieci Fabryka Formy, centrum rozrywki dla dzieci KOKO Planeta Łobuziaków, a także 13 restauracji i kawiarni, a w śród nich Pizza Hut, meksykańska knajpka Papa Diego czy sportowa restauracja Food&Ball Arka Milika. Przestrzeń jest otwarta dla katowiczan także w niedziele wolne od handlu.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Echo Investment, Fot. YouTube W Metropolii
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic