Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Świąteczne iluminacje oświetliły Katowice

2018-12-01

Na rynku w Katowicach już stoi choinka, a właściwie pięć… Ta największa to 16-metrowy świerk pospolity, którego iluminację uruchomił wczoraj prezydent miasta wraz z harcerzami i mieszkańcami Katowic.

- Symbolicznie uruchomiliśmy dzisiaj świąteczne iluminacje, które są jednymi z największych w regionie. W centralnym punkcie stanęła choinka, która przyjechała do nas z Wisły. Miejsce palm nad Sztuczną Rawą zajęły także choinki, a wokół pojawiła się migocąca nastrojowo ledowymi lampkami imitującymi fale dekoracja wraz z reniferami oraz napisem „I love Katowice". To nie tylko świetna wizytówka Katowic podczas szczytu klimatycznego, który już za chwilę się rozpoczyna, ale przede wszystkim atrakcja dla naszych mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomnijmy, że na Rynku oprócz choinki znajdują się także inne elementy, które tworzą świąteczną atmosferę – jest to m. in. kareta z zaprzęgiem reniferów, czy reniferzy – surferzy na Sztucznej Rawie. Pojawił się także napis „I love Katowice", który od kilku lat jest ulubionym plenerem do zdjęć, a także mapping na budynku Urzędu Miasta. Na Placu Kwiatowym zaświecono ok. 10 tys. lampek. Pierwsze świąteczne akcenty pojawiły się w Katowicach już pod koniec listopada, ale pełna iluminacja, w tym zapalenie światełek na głównej choince na rynku, miała miejsce 30 listopada. Ten świąteczny nastrój będzie towarzyszył mieszkańcom podczas Bożego Narodzenia i Sylwestra, aż do końca stycznia.

Zobacz jak Katowice wyglądały w zeszłym roku:

Dekoracje rozświetlają Rynek, ale i pozostałą przestrzeń miejską, w tym rondo im. gen. Ziętka, al. Korfantego, plac Miast Partnerskich, plac Andrzeja, plac Grunwaldzki, plac Miarki, plac pod Lipami, ulice: Boya Żeleńskiego, Szarych Szeregów, Mariacką, Mielęckiego, Stanisława, Stawową, św. Jana, Warszawską, Mickiewicza, Staromiejską i Dyrekcyjną, 3 Maja, Wawelską, Jankego, Panewnicką, Markiefki, Kossak-Szczuckiej, Ściegiennego, Józefowska, Bytkowska i Szczecińska. Koszt świątecznych iluminacji – montaż, konserwacja starych i zakup nowych to około pół miliona złotych.

- Dzięki wsparciu partnerów - Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, a także firmie Tauron i jej podwykonawców - świąteczne dekoracje udało się uruchomić tak wcześnie – podkreśla Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta Katowice.

Warto podkreślić, że ważnym elementem tworzącym świąteczną atmosferę jest Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim Rynku wraz z bezpłatnym lodowiskiem czynnym przez całą dobę (dodatkowo działa wypożyczalnia łyżew i pingwinków do nauki jazdy codziennie od 6.00 do 22.00) i bogatym programem artystycznym (m. in. koncert Marcina Wyrostka, rzeźbienie z lodu, spotkanie z św. Mikołajem), jak również te w dzielnicach – Murckach, Giszowcu, Nikiszowcu.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube Wojtek Kosmala
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic