Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Miejskie Centrum Energii z informacją dla mieszkańców

2018-09-24

Miejskie Centrum Energii mieści się przy ul. Młyńskiej 2, w lokalu z witryną i jest dostępne prosto z ulicy, tak by można tu było zajrzeć „po drodze" i zdobyć potrzebne informacje bez konieczności odwiedzania wydziałów Urzędu Miasta. Na parterze mieści się punkt konsultacyjny wraz z kącikiem dla dzieci, a na antresoli część wystawowa i warsztatowa.

MCE jest częścią referatu zarzadzania energią w wydziale kształtowania środowiska Urzędu Miasta Katowice, który na co dzień zajmuje się akcjami informacyjnymi, doradczymi i edukacyjnymi dotyczącymi poprawy jakości powietrza oraz efektywności energetycznej. Efektywność energetyczna polega na zmniejszeniu zużycia nośników energii, przede wszystkim energii elektrycznej i ciepła. Przykładowo termomodernizacja zwiększa efektywność energetyczną budynku, ponieważ mniej ciepła jest wykorzystywane na utrzymanie komfortowych warunków wewnątrz, a stosowanie żarówek LED zamiast tradycyjnych żarnikowych ogranicza zużycie energii elektrycznej bez pogorszenia warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Dzięki centrum wiedza na ten temat ma być jeszcze bardziej dostępna dla katowiczan.

- Jesteśmy liderem w województwie śląskim jeśli chodzi o zakres realizowanych projektów mających na celu poprawę jakości powietrza. Dofinansowujemy wymianę systemów grzewczych na ekologiczne, wprowadziliśmy zwiększone dopłaty do zakupu opału dla najmniej zamożnych osób, realizujemy wiele projektów termomodernizacji. Chcemy z tymi wszystkimi informacjami trafić do jak najszerszej grupy mieszkańców, ułatwiać im zapoznanie się z możliwościami, ale też budować wiedzę na tematy związane z nowymi technologiami w ogrzewnictwie czy sposobami oszczędzania energii. Im większa świadomość mieszkańców, tym większy efekt osiągną nasze działania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W centrum mieszkańcy będą mogli zdobyć wiedzę na temat zmiany sposobu ogrzewania w mieszkaniach i o tym, jak oszczędzać energię w codziennym życiu. Dostępne będą nie tylko szczegółowe informacje o miejskich programach wsparcia, ale także o innych projektach na szczeblu województwa i kraju m.in. o programie „Czyste Powietrze". Katowiczanie znajdą tu odpowiedzi m.in. na takie pytania jak do kiedy należy wymienić stary kocioł opalany węglem, poznać sposób działania różnych instalacji w tym opartych o odnawialne źródła energii, dowiedzieć się czym jest uchwała antysmogowa i jakie paliwa mogą być stosowane do ogrzewania mieszkań albo czym różni się dom pasywny od niskoenergetycznego i co to jest zielona energia. Pracownik MCE będzie też dysponował pełną wiedzą na temat tego, w jaki sposób Katowice walczą z zanieczyszczeniem powietrza i niską emisją, w tym o trwających projektach międzynarodowych.

Planowane są wystawy, warsztaty i współpraca z doradcami energetycznymi działającymi w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Chcielibyśmy organizować spotkania z mieszkańcami na temat tego, w jaki sposób mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Katowicach i jak zwiększyć efektywność energetyczną we własnych gospodarstwach domowych – mówi Daniel Wolny, Kierownik Referatu Zarządzania Energią i pomysłodawca MCE. – Myślimy też o kontynuacji szkoleń dla administratorów budynków należących do miasta na temat możliwości ograniczenia opłat za zużyte nośniki energii i wodę. W planach mamy zakup kamery termowizyjnej do wykonywania zdjęć elewacji budynków publicznych i prywatnych – dodaje.

Relacja z IV Dni Energii Miasta Katowice:

Projekt wnętrz i identyfikacja wizualna MCE oraz prezentowana wewnątrz wystawa powstały we współpracy z Wzorro Design z Katowic. W aranżacji użyto m.in. naturalnych materiałów takich jak korek czy sklejka oraz roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze.

Centrum zostało otwarte 22 września w ramach IV Dni Energii Miasta Katowice. Na początek zobaczymy m.in. film promujący Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach oraz wszystkie odcinki serialu „Na straży czystego powietrza" z udziałem strażników miejskich z Katowic. Specjalnie na potrzeby MCE została zaprojektowana ekspozycja o możliwościach zmiany systemu ogrzewania, zapisach uchwały antysmogowej, kontroli domowych palenisk przez straż miejską, wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzkie, a także prezentacja darmowej platformy umożliwiającej wybór najbardziej energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego – „Euro Topten". Kilka eksponatów na pierwszą wystawę udostępniło Muzeum Energetyki z Łazisk.

MCE będzie działało w takich samych godzinach jak Biuro Obsługi Mieszkańca czyli od 7.30 do 15.30 od wtorku do piątku i od 7.30 do 17 w poniedziałki.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic