Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

W budżecie obywatelskim wybierzemy spośród 274 wniosków

2018-08-25

W piątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 345 wniosków, z czego rekordowe 46 to projekty ogólnomiejskie. Na projekty pozytywnie zaopiniowane będzie można zagłosować drogą elektroniczną od 10 do 23 września.

- Łącznie spośród 345 projektów do głosowania zakwalifikowano rekordowe 274 – blisko 80%, czyli najwięcej w pięcioletniej historii katowickiego Budżetu Obywatelskiego. 247 to zadania lokalne, a 27 ogólnomiejskie. Tak duża liczba pozytywnie zweryfikowanych wniosków pokazuje, jak dużo pracy mieszkańcy włożyli w przygotowanie swoich projektów. Szczególne słowa uznania należą się wnioskodawcom z Zawodzia i Dąbrówki Małej – z tych dwóch dzielnic wszystkie zgłoszone projekty zostały zweryfikowane pozytywnie. Weryfikacji nie przeszło 48 zadań lokalnych (w tym 9 ze względów formalnych) i 18 ogólnomiejskich (w tym 4 ze względów formalnych). Pięć projektów zostało włączonych do innych wniosków poprzez połączenie zadań – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Rzecznik dodaje, że ciekawostką może być sytuacja z Osiedla Paderewskiego, gdzie trzy zadania dotyczące stacji wypożyczania rowerów zostały w ramach uzgodnień między Wnioskodawcami zamienione w jeden projekt. To pierwsza taka sytuacja w historii Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

Projekty dotyczące stacji wypożyczania rowerów to jeden z hitów tegorocznej edycji. Pozytywnie zweryfikowano 14 takich zadań na łączną liczbę 31 stacji. Tradycyjnie będzie można głosować na sporą liczbę zadań dotyczących zieleni, przykładem może być projekt z Osiedla Witosa zakładający zasadzenie 100 drzew na terenie tej dzielnicy. Porównywalną ilość do lat ubiegłych stanowią zadania o charakterze infrastrukturalnym, czy kulturalnym.

Najwięcej głosów w 2017 roku uzyskało
kino plenerowe na Osiedlu Witosa:

Ostatecznie o tym, które zadania będą realizowane w 2019 roku zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się w dniach 10-23 września.

– W tym roku katowiczanie zdecydują, na co wydać 22,8 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Otrzymaliśmy wiele ciekawych i dobrze przygotowanych wniosków. To pokazuje, że mieszkańcy bardzo dobrze wiedzą, co jest potrzebne w ich otoczeniu. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu mieszkańcy pokażą, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne – dodaje prezydent Marcin Krupa i przypomina, że katowicki budżet obywatelski jest największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich.

Wykaz zadań zakwalifikowanych do głosowania dostępny jest na stronie www.bo.katowice.eu.

Ostateczne listy projektów, na które będzie można głosować poznamy na początku września ponieważ do 30 sierpnia wnioskodawcy mają jeszcze możliwość wycofywania swoich zadań.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic