Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Kolejne części Katowic odmieni Zielony Budżet

2023-01-23

Zielony Budżet to proste narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy co roku zgłaszają swoje pomysły na poprawę środowiska naturalnego w mieście. Większość z proponowanych działań dotyczy nowych nasadzeń zieleni realizowanych przez Zakład Zieleni Miejskiej. Z końcem 2023 r. Zakład zakończył prace nad kilkoma przestrzeniami, dzięki czemu mieszkańcy zyskali nowe miejsca wypoczynku i kontaktu z naturą.

Czytanie wśród zapachu lawendy

W okolicy Biblioteki Śląskiej powstała Lawendowa Czytelnia. Celem projektu było stworzenie strefy relaksu i lawendowej aromaterapii w miejscu, w którym dotychczas był trawnik. Nowe zagospodarowanie objęło nasadzenie nowych krzewów, wytyczenie ścieżki oraz ustawienie ławek. Od strony ul. Damrota zasadzono żywopłot z pęcherznicy kalinolistnej i nasadzono krzewy oraz sporą ilość lawendy, która najintensywniej będzie pachniała od lipca do sierpnia. Ta odmiana lawendy jest miododajna, co ma znaczenie dla życia owadów w mieście. Mieszkańcy będą mogli odpocząć na ławkach z trejażem – czyli ścianą z kratek, która została obsadzona roślinami pnącymi – bluszczem i winobluszczem. Zadanie zostało zakończone w grudniu, a koszt jego realizacji to ponad 270 tys. zł.

Zieleń na Szabelnianej

W Szopienicach-Burowcu nowe oblicze zyskała ulica Szabelniana, która na powierzchni 80 m2 została obsadzona roślinami o owocach jadalnych dla ptaków oraz kwiatami przyciągającymi zapylające owady. Krzewy zostały dopasowane do rosnących tam drzew. Roślinność ulicy została wzbogacona między innymi o krzewy takie jak: dereń, kalina, morwa biała oraz nieszpułka zwyczajna. Wartość tych nasadzeń wyniosła nieco ponad 6,7 tys. zł i zakończono je w grudniu.

Park kieszonkowy dla mieszkańców Bogucic

Z kolei w Bogucicach, u zbiegu ul. Piotra z ul. Markiefki powstał park kieszonkowy. Istniejący tam skwer był silnie wydeptany i ubogi w roślinność. Zgodnie ze zgłoszonym pomysłem stworzono tu przestrzeń przyjazną osobom z niepełnosprawnościami, a zamontowany przysiadak pozwoli na odpoczynek m.in. starszym osobom. Powstała nowa ścieżka żwirowa wraz z donicami akcentującymi wejścia na teren parku. Rośliny, które wybrano do nasadzeń, to m.in. hortensja i czarny bez, które dobrze znoszą zacienienie. Oprócz tego pojawiła się tu zimozielona okrywowa kalina. Koszt zmian, które zakończono w listopadzie, to prawie 51 tys. zł.

Mały staw przy Parku Kościuszki

Kolejny projekt obejmował teren, na którym w Parku Kościuszki znajduje się sztuczny zbiornik wodny z mostkiem. Na podstawie wniosku teren wokół został wzbogacony nową roślinnością o wartości ponad 42 tys. zł. Gatunki, które wybrano, nawiązują do stylu parku angielskiego – to m.in. różanecznik, hortensja drzewiasta o ozdobnych, czerwono-różowych kwiatach, odporna na ekstremalne warunki pogodowe, berberys Thunberga, dekoracyjny dereń biały o kulistym przekroju, jaśminowiec wonny o biało-kremowych kwiatach, róża okrywowa oraz liliowiec żółty. Zadanie zostało wykonane w listopadzie ub.r.

Otoczenie Bliblioteki Śląskiej w Katowicach:

Zielone przystanki w Dąbrówce Małej

W ramach realizacji tego projektu wykonano nasadzenia krzewów i pnączy przystosowanych do trudnych miejskich warunków przy przystankach w Dąbrówce Małej, tj. przy ul. Le Ronda, Strzelców Bytomskich, Roździeńskiego i Pitery. Rośliny znalazły się w donicach – są to m.in. jałowiec chiński o kształcie stożka oraz jałowiec płożący, który z kolei jest bardziej rozłożysty, wiosną przybiera kolor złocistożółty, a później przekwita na zielono. Oprócz tego pojawiły się tu krzewy sosny górskiej i bluszcz pospolity. Całość kosztowała blisko 32 tys. zł, a realizacja zadania zakończyła się w listopadzie.

Ogród terapeutyczny w Ochojcu

Ostatnim ze zrealizowanych zadań było utworzenie ogrodu terapeutycznego w okolicy Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu. Na miejscu pojawiły się ławki, a przestrzeń ogrodu otoczono żywopłotem z bluszczem. Koszt realizacji ogrodu to ponad 73 tys. zł, a wykonanie zakończyło się w październiku.

– Najczęściej projekty zgłaszane w ramach Zielonego Budżetu mają na celu zazielenienie przestrzeni, rewitalizację skwerów i parków, tworzenie łąk kwietnych czy ogrodów deszczowych. Jak widać jest wiele możliwości na zwiększanie ilości zieleni w mieście. Tylko w zeszłym roku ogłosiliśmy 15 przetargów na realizację zadań z III edycji Zielonego Budżetu i zrealizowaliśmy 60 zadań – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. – W 2024 mamy do zrealizowania 54 kolejne zadania z IV edycji Zielonego Budżetu o łącznej wartości ponad 2 mln zł – dodaje dyrektor.

- Zielony Budżet to obok Budżetu Obywatelskiego najważniejsze narzędzie dające mieszkańcom Katowic wpływ na zmiany w ich najbliższym otoczeniu. Z tym, że przy Zielonym Budżecie nacisk położony jest właśnie na realizację inwestycji proekologicznych, mających pozytywny wpływ na środowisko naturalne w mieście. W ostatnich miesiącach zakończono 76 zadań, w tym Lawendową czytelnię przy Bibliotece Śląskiej czy zazielenienie okolic wybranych przystanków komunikacji miejskiej w Dąbrówce Małej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Natomiast w tym roku zrealizujemy 108 zadań z poprzedniej edycji o łącznej wartości prawie 3 mln zł – dodaje prezydent.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube GPLook.pl
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic