Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice z dotacjami na budowę velostrady do Mysłowic

2022-12-22

Każdego roku Katowice powiększają zasób infrastruktury przeznaczonej rowerzystom, projektując i oddając do użytku nowe drogi rowerowe oraz remontując stare, dzięki czemu jakość tej infrastruktury ulega poprawie. Nową jakość stanowić będą velostrady, które powstaną w Katowicach dzięki współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

20 grudnia 2022 r. została podpisana umowa pomiędzy miastem Katowice a Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią o udzielenie pomocy finansowej w formie dotacji celowej na opracowanie dokumentacji projektowej dla velostrady na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej oraz nabycie nieruchomości pod kolejny etap velostrady od ul. Kolistej do granicy z miastem Mysłowice.

– Połączenie Katowice-Mysłowice jest realizowane etapowo. W pierwszym etapie Katowice, przy finansowym udziale GZM, wybudują połączenie rowerowe o długości ok. 4 km na odcinku pomiędzy Brynowem, od przejścia pieszo-rowerowego w sąsiedztwie ul. Huberta do ul. Kolistej w śladzie zlikwidowanej linii kolejowej i będzie miała parametry velostrady. Ta część inwestycji zostanie zrealizowana w przyszłym roku – mówi Paweł Sucheta, zastępca naczelnika Wydziału Transportu. – W drugim etapie planowana jest realizacja przedłużenia velostrady w kierunku Mysłowic - dodaje naczelnik.

Łączna kwota przyznanych dotacji to nieco ponad 930 tys. zł. Z tej kwoty 253 tys. zostanie przeznaczone na sfinansowanie opracowywanej dokumentacji projektowej dla odcinka łączącego ul. Huberta z ul. Kolistą. Natomiast prawie 677 tys. wykorzystane zostanie do nabycia nieruchomości od Spółki Maczki Bór S.A. niezbędnych do poprowadzenia velostrady od ul. Kolistej do granicy z Mysłowicami. Odcinek ten, w większości również będzie przebiegać w śladzie nieczynnej linii kolejowej.

Łączna długość velostrady Katowice-Mysłowice to ok. 9,0 km. Droga rowerowa rozpocznie się w Katowicach – w Brynowie, będzie biegła w śladzie nieczynnej linii kolejowej, wzdłuż Doliny Trzech Stawów i w dalszym biegu przez dzielnicę Giszowiec. Następnie w kierunku miasta Mysłowice będzie przebiegać wzdłuż ulicy Mysłowickiej, docierając do granicy z Mysłowicami i dalej wzdłuż ul. Mikołowskiej, aż do rejonu ronda Rotmistrza Pileckiego.

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powstanie łącznie 8 velostrad o długości ok. 120 km. Oprócz dróg w relacjach Katowice-Mysłowice oraz Katowice-Sosnowiec planowane są również velostrady: Katowice – Gliwice, Katowice – Tychy, Katowice – Piekary Śląskie, Bytom – Tarnowskie Góry, Katowice – Sosnowiec – Mysłowice, Sosnowiec – Będzin – Czeladź – Dąbrowa Górnicza.

– W Katowicach stawiamy na alternatywne środki transportu. Rower jest jednym z nich. System wypożyczania rowerów miejskich w Katowicach jest największym w regionie. Tylko w 2022 roku zanotowaliśmy ponad 200 tys. wypożyczeń. Cały czas rozbudowujemy infrastrukturę rowerową, liczymy, że połączenie Katowic z Mysłowicami velostradą sprawi, że rower będzie jeszcze chętniej wybierany jako środek transportu i stanie się na tym odcinku alternatywą dla komunikacji miejskiej czy samochodu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Budowa velostrady nie tylko usprawni przejazd między Katowicami i Mysłowicami ale również znacznie poprawi bezpieczeństwo rowerzystów, gdyż velostrady to szybkie drogi rowerowe, w większości odseparowane od jezdni i ruchu samochodowego – dodaje prezydent.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Metropolia GZM
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic