Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Pierwszy publiczny parking automatyczny w Polsce

2022-12-14

Realizowana inwestycja będzie pierwszym takim parkingiem w Polsce. Parkin zmieści łącznie 240 pojazdów. Pojazdy będą umieszczone na 6 poziomach jeden nad drugim na wysokości do 17 metrów za pomocą systemu rotacyjnych dźwigów.

Wraz z końcem listopada nastąpił montaż ostatniej z 20 konstrukcji. Ich wygląd ulegnie jednak jeszcze zmianie. Zestawy muszą zostać wyposażone w pozostałe elementy, jak platformy czy specjalny osprzęt, umożliwiający bezpiecznie i wygodne korzystanie z urządzenia. To m.in. światła ostrzegawcze i czujniki bezpieczeństwa, które – w podobny sposób, jak w przypadku myjni automatycznej – pomogą kierowcy w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie czy też ją opuścić.

Dodatkowo maszyny zostaną okryte siatką cięto-ciągnioną. Co ciekawe, dzięki swoim wymiarom zespoły maszyn mogą działać jak ekrany akustyczne, ograniczające przedostawanie się dźwięków pociągów do tej części śródmieścia.

Wartość tej inwestycji to niemal 23 mln zł.

Relacja z placu budowy Silesia Flesz:

W związku z kolejnym etapem montażu automatycznego parkingu wielopoziomowego na ulicy Tylnej Mariackiej, od 15 do 31 grudnia (w godzinach 7.00 – 19.00) wyłączona z ruchu będzie jezdnia oraz część chodnika (w obrębie obu zespołów maszyn). Jest to konieczne ze względu na zasięg stref niebezpiecznych pracy żurawi.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. KAW, YouTube SILESIA FLESZ TVS
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic