Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Wystartował katowicki Jarmark Bożonarodzeniowy

2022-11-18

W Katowicach spadł pierwszy snieg, a lodowisko na rynku czeka już na pierwszych gości. Na placu przed teatrem stoi konstrukcja młyńskiego koła. Wszystko wskazuje, że rusza Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach!

Na jarmarkowych stoiskach zagoszczą unikatowe wyroby i najróżniejsze pyszności. Kupić można na przykład bombki szklane z częstochowskiej manufaktury, a także ceramiczne kwiatki, bombki i grzybki z węgierskiej manufaktury z Budapesztu. Nie obejdzie się również bez pyszności - na stoiskach znajdziemy m.in. podpłomyki alzackie, owoce w czekoladzie, langosze, churrosy, kurtosze, orzeszki prażone, pieczone kartofle, bigos z dziczyzny, pierogi, żurek, fasolkę, bogracz, barszcz czerwony, pajdę ze smalcem, herbatę zimową, nalewki śląskie, wina Bio, likiery, poncze a także herbaty i kawy z całego świata.

Wizyta na jarmarku to także możliwość skorzystania z szeregu atrakcji. Wiktoriańska karuzela, bożonarodzeniowa szopka wykonana ze słomy, drewniany pociąg, do którego będzie można wejść, by pooglądać sceny z polskich bajek – to tylko niektóre z nich. Nowością jest Mini Park Świateł. To teren rozświetlonymi figurami bożonarodzeniowymi. Będzie to atrakcja bezpłatna. Priorytetem tegorocznej edycji jarmarku było to, by oświetlenie jarmarku było przede wszystkim oświetleniem LED-owym. Jak pokazują wyliczenia dostarczone nam przez organizatora jarmarku w przypadku Mini Parku Świateł koszt zużytej energii elektrycznej, dzięki zastosowanemu oświetleniu LED-owemu będzie wynosił niecałe 1,5 tys. zł za cały okres działania parku (52 dni).

Natomiast na Placu Teatralnym, podobnie jak w ubiegłym roku, stanęło koło widokowe – tzw. młyńskie koło. Będzie ono dostępne do 26 lutego.

Jarmarkowi towarzyszyć będzie szereg wydarzeń dodatkowych – wśród nich znajdą się występy na żywo, koncerty i pokazy. Jednym z nich będzie parada Mikołajkowa, która 9 grudnia rozpocznie się o godzinie 18.00. Pochód wystartuje sprzed kościoła Mariackiego, następnie przejedzie ulicami: Mariacką, Mielęckiego, Dworcową, pocztową, Młyńską, Placem Szewczyka, 3 Maja by zakończyć przejście na Rynku.

Strafa Ukraińska

- Pięć budek stanowiło będzie tak zwaną Strefę Ukraińską. Prowadzą je osoby, które dotychczas wystawiały swoją ofertę na jarmarku we Lwowie. Z racji tego, że ściśle współpracujemy ze Lwowem, w którym także trwa wojna zaprosiliśmy je do Katowic – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej.

W strefie tej można znaleźć takie rzeczy jak: ręcznie robiona biżuteria z koralików, ceramika, magnesy, skóry, ręcznie robione zabawki, szklane świeczniki, ozdoby choinkowe wykonane ze szkła.

Lodowisko

Dzięki sprzyjającej pogodzie od dziś, tj. 18 listopada działa także lodowisko. Tafla o wymiarach 10 na 40 metrów stoi na ulicy Mickiewicza, tuż obok DH Skarbek. Obsługują ją pracownicy MOSiR-u Katowice. Dla posiadających łyżwy korzystanie z lodowiska jest bezpłatne. Ci, którzy sprzętu nie mają będą mogli go na miejscu wypożyczyć. Za łyżwy czy kask trzeba będzie zapłacić 8 zł za godzinę. Za pingwina lub misia do nauki jazdy – 15 zł za godzinę. Wypożyczalnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-20.00 oraz w weekendy w godzinach 10.00-20.00.

Poczuć świąteczny klimat

Świąteczny Jarmark na katowickim Rynku będzie najjaśniejszym punktem jeśli chodzi o świąteczny klimat w Katowicach. Na ulicach pojawi się zdecydowanie mniej świątecznych ozdób. Zamontowane zostaną wyłącznie elementy dekoracyjne będące własnością MZUiM. Zrezygnowano z wypożyczania instalacji świątecznych od firm zewnętrznych. Ponadto oświetlenie świąteczne zostanie ograniczone i będzie montowane w każdej dzielnicy – tak, aby pomimo oszczędności, zaznaczyć jednak charakter okresu świątecznego. W dzielnicach, gdzie dotychczas pojawiały się świąteczne drzewka montowana/przyozdabiana będzie tylko jedna choinka.

Przypomnijmy, że w mieście uruchomiono tryb oszczędzania. Skrócono o 45 minut w ciągu każdej doby czas działania oświetlenia ulicznego. Na trasach przelotowych, gdzie nie ma chodników, uruchomiono tryb autostradowy, co oznacza, że w ciągu nocy funkcjonuje jedynie oświetlenie węzłów i skrzyżowań. Zmieniły się również zasady związane z iluminacją budynków. Oświetlenie działa do godziny 23.00, a w godzinach od 23.00 do 5.00 rano jest wyłączane. Zmniejszona została także intensywność oświetlenia LED-owego

Harmonogram jarmarku

18.11.2021 - OTWARCIE JARMARKU
06.12.2022 - spotkanie ze Św. Mikołajem
09.12.2022 - Parada Mikołajkowa
31.12.2022 - Pożegnanie Starego Roku i powitanie Nowego Roku – zabawa z DJ-em
08.01.2023 - ZAKOŃCZENIE JARMARKU

Uwaga: termin niektórych wydarzeń może ulec zmianie.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Pasja 4K
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic