Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice włączają tryb oszczędzania

2022-11-04

Nowe kwoty podatkowe, inflacja, i wyższe rachunki za prąd i ogrzewanie powodują ogólny kryzys energetyczny, a Katowice, podobnie jak wiele innych miast w Polsce i na świecie, muszą funkcjonować oszczędniej.

Zmiany podatkowe wprowadzone m.in. przez tzw. „Polski Ład" oznaczają dla Katowic tylko w tym roku utratę dochodów na poziomie ok. 200 mln zł. Do tego dochodzi szalejąca inflacja i rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie. Katowice postanowiły przejść w tryb oszczedności.

Katowicki plan na oszczędzanie zakłada kilka elementów. Pierwszym z nich jest skrócenie o 45 minut w ciągu każdej doby czasu działania oświetlenia ulicznego, iluminacji budynków czy pomników. W praktyce wyglądać będzie to tak, że oświetlenie będzie załączane 20 minut później niż zazwyczaj i wyłączane 25 minut wcześniej.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem, stąd decyzja, by zamiast zupełnie wyłączać oświetlenie, redukować zużycie energii w godzinach, w których panuje zmrok – mówi Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM.

Na trasach przelotowych, na fragmentach, gdzie nie ma chodników dla pieszych (ulica Bagienna, Kościuszki, Chorzowska, Roździeńskiego, DTŚ i DK86) oświetlenie zostało całkowicie wyłączone. Uruchomiony został tam tzw. „wariant autostradowy", co oznacza, że w ciągu nocy funkcjonuje jedynie oświetlenie węzłów i skrzyżowań. Rozwiązania te zostały już wdrożone. W następnej kolejności ograniczona zostanie iluminacja budynków – w tym Urzędu Miasta, kościołów, pomników, budynków użyteczności publicznej. Oświetlenie będzie działać do godziny 23.00, a w godzinach od 23.00 do 5.00 rano będzie wyłączane. Zmniejszona zostanie także intensywność oświetlenia LED-owego. Wdrożenie tych ograniczeń planowane jest od 7 listopada.

Skromniejszy będzie także okres przedświąteczny. W Katowicach zostaną zamontowane wyłącznie elementy dekoracyjne będące własnością MZUiM. Zrezygnowano z wypożyczania instalacji świątecznych od firm zewnętrznych. Ponadto oświetlenie świąteczne zostanie ograniczone i będzie montowane równomiernie w każdej dzielnicy – tak, aby pomimo oszczędności, zaznaczyć jednak charakter okresu świątecznego. Natomiast w dzielnicach, gdzie dotychczas pojawiały się świąteczne drzewka montowana/przyozdabiana będzie tylko jedna choinka.

Zobacz Śródmieście Katowic nocą:

- Konieczność wdrożenia oszczędności w zakresie zużywanej energii w miastach całej Polski wynika z trzech przyczyn. Po pierwsze to wzrost cen prądu. Aktualnie za oświetlenie ulic i iluminację budynków płacimy ponad 14 mln zł rocznie, a zaproponowana przez rząd maksymalna cena energii dla jednostek samorządu terytorialnego jest o ponad 30% wyższa niż nasza dotychczasowa stawka. Oznacza to konieczność szukania dodatkowych środków w już trudnej sytuacji budżetowej. Druga kwestia dotyczy prognozowanych niedoborów w zakresie produkcji energii w naszym kraju. W sytuacji kryzysowej ważniejsze jest, by prądu starczyło dla mieszkańców, szpitali czy szkół niż do oświetlania ulic i budynków. Trzecia kwestia ma charakter społeczny. Skoro ciągle słyszymy ogólnopolskie apele kierowane do mieszkańców o oszczędzanie energii – to jako samorządowcy musimy dać przykład i zacząć od siebie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Oczywiście kwestią optymalizacji zużycia energii zajmujemy się od dłuższego czasu. Przykładowo w ostatnich latach, kosztem 5,5 mln zł, wymieniliśmy na terenie całego miasta ponad 1600 punktów świetlnych na nowe oświetlenie typu LED – dodaje prezydent.

- Tradycyjnie już na katowickim Rynku stanie świąteczny jarmark. W tym miejscu pojawią się ozdoby świąteczne, bo chcemy by w mieście dostępna byłe było chociaż jedno miejsce, w którym będzie można poczuć świąteczny klimat. Ponadto organizator jarmarku dołoży wszelkich starań, by w zminimalizować zużycie energii poprzez zastosowanie ozdób ledowych – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej.

Na terenie miasta ponad 1,6 tys. punktów świetlnych zostało zmodernizowanych. Nowe oświetlenie to oszczędności. Moc zainstalowana przed modernizacją, to ok. 315 kW, a po modernizacji to 143 kW. Przed modernizacją koszt energii wraz z dystrybucją dla wspomnianych punktów to ok. miliona złotych, a po modernizacji ok. 461 tys. zł. To także ograniczenie emisji CO2 o blisko połowę.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. M. Zawadzki, YouTube On The Level Productions
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic