Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Otwarto węzeł drogowy DK81 i DK86 na Giszowcu

2022-06-20

Przebudowa ważnego węzła drogowego na Giszowcu została zakończona. Węzeł już funkcjonuje, natomiast prace nad estetycznym wykańczaniem inwestycji są jeszcze w toku.

Koszt całej inwestycji prawie 300 mln zł, z czego aż 239,3 mln zł – to dofinansowanie pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

20 czerwca efekt komunikacyjny dla przebudowy węzła drogowego w Giszowcu został osiągnięty, tzn. że kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy w każdym kierunku jazdy na ul. Pszczyńskiej, otwarty został zjazd z autostrady A4 w kierunku Tychów oraz przywrócony ruch na węźle Kolista, za wyjątkiem przejazdu z osiedla Giszowiec na osiedle przy ul. Kolistej.

W miniony weekend wykonawca uruchomił dwa pasy w każdym kierunku jazdy na ul. Pszczyńskiej, co pozwoliło przywrócić do użytkowania dotychczas zamknięty zjazd z autostrady A4. W tej chwili firma NDI SA przystąpiła do ostatniego etapu robót, który polega na dokończeniu prac na odcinku ulicy 73 Pułku Piechoty. To także prace odtworzeniowe i porządkowe. Roboty budowlane w ramach tej inwestycji mają skończyć się wraz z końcem wakacji. Jednak już teraz kierowcy mają do dyspozycji kluczowe przejazdy, a tym samym efekt komunikacyjny tej przebudowy został osiągnięty.

- Dziękuję mieszkańcom za cierpliwość, którą wykazali się przy tej inwestycji. To ogromne przedsięwzięcie, gdyż prace toczyły się na trasie, którą każdego dnia przejeżdża ponad 58 tysięcy pojazdów. Powstał bezkolizyjny węzeł dwóch dróg krajowych – DK81 i DK86, a ruch tranzytowy oddzielony od lokalnego, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, ale i komfortu życia mieszańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przebudowa układu drogowego w Giszowcu to najważniejsza inwestycja drogowa w Katowicach od 13 lat, czyli od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Koszt robót budowlanych wynosi ponad 300 mln zł, z czego niemal 240 mln zł to dofinansowanie pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Łączna długość rozbudowywanych i przebudowanych odcinków DK81 i DK86 to 3,62 km.

Kierowcy mają do dyspozycji nowe przejazdy

Dla kierowców udostępniona została jezdnia wschodnia DK 86. To umożliwia uruchomienie dwóch pasów ruchu – po jednym pasie na jezdniach zbiorczych i po jednym pasie na jezdniach głównych - zarówno w stronę Tychów, jak i centrum Katowic. Choć ruch na pozostałych pasach zostanie udostępniony użytkownikom w późniejszym okresie, to wprowadzona zmiana poprawia płynność i komfort jazdy na tym odcinku.

Kolejna zmiana dotyczy węzła Kolista, który od 20 kwietnia był czasowo zamknięty w obu kierunkach. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ruch na nim został wznowiony. Tym samym znów mamy otwarte bezpośrednie połączenie osiedla Giszowiec z DK 86. Niedostępny jest jedynie fragment węzła Kolista, którym z osiedla Giszowiec można dostać się do osiedla przy ulicy Kolistej. Ten krótki odcinek ma zostać otwarty do 20 lipca.

Zakończony etap przebudowy oznacza ułatwienia dla kierowców podróżujących w kierunku Tychów. Oprócz możliwości poruszania się dwoma pasami DK86, ruch wznowiony został również na łącznicy autostradowej z kierunku Wrocław na Tychy, umożliwiającej bezpośredni zjazd z autostrady na wysokości Doliny Trzech Stawów na DK86, bez konieczności z korzystania z objazdu.

Stan zaawansowania prac

Od dzisiaj wykonawca robót skoncentruje się na ostatnich pracach drogowych na lokalnym układzie drogowym, czyli fragmencie ul. Kolistej i ul. 73 Pułku Piechoty oraz na pracach wykończeniowych, prowadzących do udostępnienia wszystkich pasów ruchu i osiągnięcia docelowej organizacji ruchu oraz pełnej przepustowości. Zgodnie z harmonogramem roboty budowlane w ramach inwestycji powinny zostać zakończone do 31 sierpnia. Następnie prowadzone będą czynności odbiorowe.

- Poruszanie się układem drogowym w Giszowcu będzie teraz dużo wygodniejsze, choć nie udostępniamy jeszcze całego przekroju DK86. Przed nami ostatnie prace zasadnicze i wykończeniowe, a następnie procedura związana z odbiorem inwestycji. Te działania nie powinny jednak powodować znacznych niedogodności dla kierowców – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej, Katowickie Inwestycje S.A. – Oczywiście jak przy każdych zmianach w organizacji ruchu, prosimy kierowców o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie. Warto też pamiętać o dedykowanej stronie www.dk86.pl, na której znajdują się wszystkie informacje o inwestycji - dodaje dyrektor.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Telewizja Republika
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic