Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Nowe czujniki smogu w Śródmieściu i na Ligocie

2018-01-09

Jeden z banków rozpoczął kampanię antysmogową i w kilku swoich placówkach zainstalowano sensory powietrza mierzące poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz ciśnienie atmosferyczne, temperaturę i wilgotność powietrza. Wyniki pomiaru każdy może sprawdzić przez Internet.

Nowe czujniki smogowe zainstalował w swoich placówkach Eurobank, który prowadzi kampanię #BezSmogu. Czujniki znalazły się w ten sposób w Śródmieściu przy placu Miarki 8 i ulicy 3 Maja 21, a także na Ligocie przy Panewnickiej 5. Wyniki pomiaru dostępne są na stronie www.map.airly.eu/pl.

Celem inicjatywy Eurobanku jest poszerzenie bazy danych dotyczących jakości powietrza w poszczególnych regionach Polski oraz zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem. W ramach kampanii banku zamieszczonych zostało 50 czujników. W województwie śląskim, łącznie z Katowicami, jest ich 19.

- Wszyscy powinniśmy mieć dostęp do informacji na temat tego, co dzieje się za oknem. Posiadając pełną wiedzę, świadomie możemy zaplanować np. wyjścia z domu, ćwiczenia na świeżym powietrzu, rodzinny spacer z dzieckiem. W Polsce dostęp do tych danych jest wciąż ograniczony. Stacje pomiarowe znajdują się w kilku punktach w dużych miastach. Natomiast nie mamy konkretnych danych o powietrzu na naszej ulicy lub w pobliskim parku. Im większa liczba czujników, tym wyższy poziom świadomości. Cieszę się, że eurobank chce współrealizować tę ważną misjęArtur Kurasiński, bloger, ambasador akcji #BezSmogu.

- Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy zabrać głos w ważnej sprawie oraz prowokować do dyskusji na temat jakości powietrza w Polsce. Wierzymy, że każdy z nas ma realny wpływ na zmiany, może zmieniać atmosferę na bardziej przyjazną środowisku - Magdalena Suchanek, Dyrektor Zarządzający, Departament PR i Komunikacji, Euro Bank S. A.

Zobacz smog nad Katowicami - całe Katowice w smogowej mgle:

Skutkami smogu mogą być podrażnione spojówki, gardło czy tchawica, zanieczyszczone powietrze może powodować bóle głowy, kaszel czy utrudniać oddychanie. Pyły o mniejszej wielkości mogą przenosić się do płuc i krwiobiegu, przyczyniając się do chorób układu oddechowego, krążenia a nawet nowotworów. Zanieczyszczone powietrze może również przyczyniać się do chorób sercowo-naczyniowych, a także zwiększyć ryzyko przewlekłego zapalenia oskrzeli.

W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem wśród krajów Europy. Według raportu WHO, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w naszym kraju. Europejska Agencja Środowiska informuje, że od 79% do 86% mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażona na negatywne skutki smogu.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

Karolina Nowosielska, Fot. YouTube Flying Andy
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic