Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Akcja „Katowice szyją maseczki dla medyków”

2020-03-26

Pomysł narodził się spontanicznie w odpowiedzi na prośbę jednej z pielęgniarek ze szpitala w Katowicach. Już w pierwszym tygodniu ochotnicy zgromadzeni w grupie na Facebooku „Katowice szyją maseczki dla medyków” przygotowali ponad 2000 maseczek ochronnych.

Pomysłodawczynią akcji jest Annamaria Stawowy, na co dzień szyje kolorowe plecaki, torby i artykuły dla dzieci w małej pracowni w Katowicach. Akcja, którą zainicjowała szybko nabrała ogromnych rozmiarów. W organizacji materiałów, logistyce i zarządzaniu wolontariuszami pomagają jej koleżanki z harcerstwa.

– Wiedziałam, że trzeba działać szybko. Nie spodziewałam się jednak, że w tak krótkim czasie uda nam się zaangażować ponad 600 osób z całego Śląska – mówi Ania. – Tniemy ogromne ilości materiałów i cieszymy się, że w tych trudnych dniach, możemy zrobić coś dobrego dla innych – dodaje.

Pierwsze maseczki trafiły do personelu Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Katowickiego Centrum Onkologii, Okręgowego Szpitala Kolejowego, Centrum Zdrowia w Mikołowie, Oddziału Intensywnej Terapii w Katowicach-Ochojcu.

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach:

– Codziennie odbieramy kilka wiadomości z prośbą o pomoc – mówi Paulina Błaszczak, położna Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, która koordynuje przekazywanie uszytych maseczek. – Wiemy, że środki ochronne są teraz na wagę złota, a nasza praca jest ogromnie doceniana w każdym miejscu, które odwiedzam – dodaje.

Część środków na zakup materiałów pochodzi z wpłat od darczyńców, którzy wsparli akcję na portalu zrzutka.pl. Do końca akcji wolontariusze planują uszyć 20.000 maseczek. Katowicka grupa ma już komplet rąk i maszyn do szycia, jednak podobne inicjatywy mają miejsce w wielu miastach województwa śląskiego.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Artur M
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic