Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych w Katowicach

2019-12-13

Wigilię dla samotnych w Katowicach wesprze w tym roku aż 18 miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wigilia odbędzie się ponownie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (24 grudnia, godzina 16:00), a ZTM specjalnie przygotowanymi ośmioma liniami dowiezie i odwiezie chętnych z miast Metropolii.

Opowieść Wigilijna

"Dawno dawno temu gdy byłem jeszcze małym chłopcem nigdy nie mogłem doczekać się świąt a szczególnie samego wieczoru wigilijnego. Atmosfera tego radosnego czasu udzielała się już podczas przygotowań a najbardziej miłe dla mnie było to że znów zobaczę tych bliskich których nie za często widzieliśmy. Mieszkaliśmy daleko od dalszej rodziny bo aż w Kołobrzegu. Tą miłą atmosferę burzył jedynie zwyczaj który dział się u nas w domu co roku a mianowicie nakrywanie naczyń do pustego i wolnego miejsca przy stole wigilijnym. Zawsze ze smutkiem patrzałem jak nigdy nie zostało ono zajęte. Marzyłem o tym żeby któregoś pięknego śnieżnego wieczoru zapukał do nas ten wspomniany często samotny wędrowiec i zasiadł wśród nas a my byśmy słuchali jego ciekawych opowieści.

Dzieciństwo skończyło się ale marzenia przetrwały. Jako dorosły człowiek gdy już przeprowadziłem się do Katowic wraz z moją żoną Jolą przygotowaliśmy kolację wigilijną, spostrzegłem że również na naszym stole pojawił się dodatkowy talerz. Sytuacja ta sprowokowała naszą rozmowę podczas której razem doszliśmy do wniosku że powinniśmy zadbać o to by wolne miejsce przy naszym stole było zajęte przez kogoś samotnego. Znaliśmy taką osobę, był to mężczyzna niewiele starszy od nas ale całkowicie samotny. Zaprosiliśmy Go do nas na Wigilię. Jego obecność w naszym domu zmieniła całkowicie oblicze Świąt. Wiedzieliśmy że już Zawsze nasz dom będzie gościć potrzebujących. wychodzącemu gościowi zaręczyliśmy że nasze domowe wolne miejsce przy stołach wigilijnych i Wielkanocnych zawsze będzie czekać na niego a On spytał czy może opowiedzieć o tym innym samotnym osobom. My zgodziliśmy się a gdy On to zrobił to z roku na rok gości świątecznych u nas przybywało aż doszło do Ilości która przekroczyła możliwości naszego mieszkania i wydarzenia te przenieśliśmy do naszej restauracji w parku Śląskim.

W roku dwutysięcznym dwunastym zorganizowaliśmy Wigilię dla wszystkich mieszkańców Śląska w hali kapelusz w Chorzowie na którą przyszło ponad 600 gość. W Następnych latach za zgodą Prezydenta Miasta Marcina Krupy zaczęliśmy zapraszać mieszkańców Katowic a również wszystkich z okolic do międzynarodowego centrum Kongresowego obok Spodka. Wydarzenie to weszły na stałe w kalendarz naszego regionu i zgromadzają co roku ogromną i coraz to większa ilość osób samotnych i potrzebujących. W zeszłym roku w grudniu przybyło aż ponad dwa i pół tysiąca gości wigilijnych.

W tym czasie pomogliśmy też jako Fundacja Wolne Miejsce wystartować z naszymi projektami świątecznymi w innych miastach w w Polsce takich jak Warszawa Łódź Wrocław Tarnów Wisła Radon Ostrów Wielkopolski a nawet Koszalin i Kołobrzeg.

Zobacz przejmujące video promujące Wigilię:

Dotarliśmy również do Polaków mieszkających za granicami naszego kraju. Wydarzenia Wigilijne odbywają się w Kanadzie w Calgary i w Toronto a śniadania wielkanocne w Mińsku na Białorusi i w Kijowie na Ukrainie a także w dalekiej Brazylii w miejscowości Cruz Machado. Wszędzie tam przyjmujemy gości do tradycyjnego świątecznego polskiego stołu z wszystkimi świątecznymi potrawami a także pięknym programem wigilijnym lub wielkanocnym. W ten sposób łagodzimy ich tęsknotę za ojczyzną a także pomagamy im przeżyć święta by nie byli aż tak osamotnieni od dalszej części swoich rodzin w Polsce.

Aby móc sprawnie przyjąć tak dużą ilość osób potrzeba Armii wolontariuszy. W Katowicach pod ręka koordynatora wydarzenia którym od kilku lat jest Mariola Korduła Jest nas już około 150 ale każda dodatkowa para rąk przyda się podczas tegorocznych przygotowań do wigilii. Potrzeba wolontariuszy do Obsługi samego wydarzenia ale tez na kilka dni przed i po samej Wigilii. Jeśli ktoś lubi gotować Można zgłaszać się do kuchni Gdyż jak co roku chcemy przygotować tradycyjne potrawy wigilijne takie jak karp kapusta z grochem i grzybami ryby po grecku sałatki śledziowe a także wiele pysznych ciast. Przygotowujemy również program koncertowo wigilijny jak również chcemy pokazać krótką sztukę wigilijną.

Potrzebne są też osoby do podawania potraw jak i witania gości, a co najlepsze -rozdawania prezentów na koniec wieczoru. Można też nam pomóc w zbieraniu potrzebnych produktów do gotowania, a również poprzez wpłatę na konto naszej fundacji.

Można do nas dołączyć przychodząc o godz 18 na poniedziałkowe spotkanie w Domu Kultury Koszutka który znajduje się w Katowicach ul. Grażynskiego 47 lub środowe do Siemianowic Śląskich w Willi Fitznera na ta sama godzinę. znaleźć nas tez można na facebook „wolne miejsce”

Zachęcamy naszych wolontariuszy do tego by wigilia dla osób samotnych była też ich wigilia, aby mogli ją przeżywać w spokoju i radości i co ważne tez ze swoim rodzinami. Bo nie ma nic piękniejszego podczas tego wieczoru jak być z bliskimi ale zarazem usługiwać tym naprawdę potrzebującym. W tym roku wraz z Panem Prezydentem Katowic będziemy chcieć złożyć życzenia wszystkim którzy przyjdą do świątecznie przybranej hali M C K a także razem zasiąść do stołu i cieszyć się atmosferą Tych pięknych Świąt Bożego Narodzenia.

Nie bójmy się marzyć!"

Mikołaj Rykowski – założyciel i Prezes Fundacji Wolne Miejsce  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fundacja Wolne Miejsce, Fot. YouTube Arleta Adamska
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic