Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice na teledysku

Nasze miasto jest fotogeniczne!


W jednym ze spotów promujących nasz region autorzy podkreślili jego różnorodność krajobrazową. Dzięki niej, w ramach stosunkowo bliskich siebie lokalizacji, można dotrzeć do naprawdę niezwykłych miejsc, takich jak śląskie hałdy, jeziora, lasy, liczne i nie tylko przemysłowe zabytki, czy leżąca po sąsiedzku Pustynia Błędowska i Szlak Orlich Gniazd. Takie okoliczności są wymarzonym polem do popisu dla realizatorów teledysków.

Również same Katowice mogą pochwalić się miejscami, które są różne pod względem architektury czy krajobrazu, a odległość między nimi można pokonać nawet na rowerze. Dlatego też, nie tylko filmowcy, ale i muzycy czerpią inspiracje do swoich teledysków właśnie u nas, w Katowicach.

Przedstawiamy wybrane teledyski z Katowicami w tle!

R.O x Konoba x 10h - "I Can Feel It All"

Teledysk powstał w ramach albumu pt. "10", który jest częścią muzycznego projektu "10". Projekt jest wyjatkowym artystycznym wyzwaniem twórców, polegającym na podróżowaniu po świecie i realizacji wraz z lokalnymi artystami w ciągu 10 miesięcy 10 piosenek w 10 różnych państwach. W Polsce do video zostały wybrane właśnie Katowice, a zobaczymy w nim m.in. katowicki dworzec, Nikiszowiec, bibliotekę akademicką, Pomnik Powstańców Śląskich i Spodek.

Pokahontaz ft. Tymek - "Kalendarze"

Teledysk, w którym widać Katowice jak w mało którym! Widz podróżuje razem z muzykami po kolejnych częściach miasta, głównie jest to Śródmieście... ale nie będziemy zdradzać, miło jest je odkryć samodzielnie! Utwór "Kalendarze" jest jednym z singli zapowiadającym nowy album grupy Pokahontaz. Teledysk został nakręcony przy użyciu techniki hyperlapse. W utworze razem z Pokahontaz wystąpił raper Tymek.

Żelazny & Luqus - "Jumpers"

Świetnie zrealizowany klip, którego autorem jest DJ Żelazny. Teledysk bardzo dobrze się ogląda, jest niezwykle skoczny i niezwykle... katowicki. Zobaczymy tancerzy m.in. na dachu "Skarbka", w przejściu pod torowiskiem na Św. Jana, na punkcie widokowym MCK przy "Spodku", na peronie dworca kolejowego, przy NOSPR i Muzeum Sląskim. Pozycja obowiązkowa!

White House Records, Pokahontaz, GrubSon, P.A.F.F - "5-Ty"

Jest to dość ciekawy teledysk, który powstał w 2014 r. i skupia uwagę wizją zniszczonych Katowic. Punktem wyjścia jest ul. Chorzowska, która w kolejnej odsłonie ukazana jest już jako ziejąca pustką dziura w ziemi, obraz zgliszczy z Altusem w tle. Uszkodzeniu w wizji twórców klipu ulega również "Spodek", który kończy z wielką wyrwą w konstrukcji.

Feel - "Cały ten świat"

Teledysk do bardzo popularnego utworu "Cały ten świat" zespołu Feel realizowany był w wielu miastach, w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wiśle. Ale to właśnie Katowice i piękna scena na dachu "Spodka" zamyka całość. Ale czy mogło być inaczej? W końcu zespół powstał w Katowicach.

Paktofonika - "Jestem Bogiem"

W zestawieniu nie może zabraknąć kawałka „Jesteś Bogiem”, który kręcony był w 2001 r., również w Katowicach. Zobaczymy miedzy innymi wiadukt na ul. Św. Jana obok kina "Rialto" oraz dzisiaj już niezwykły widok - ul. Miariacka w czasie kiedy nie była jeszcze imprezowym deptakiem, a jeździły nią autobusy!

Muniek - "Nobody's Perfect "

Utwór spółki autorskiej Muniek Staszczyk oraz Jan Benedek został nagrany w warszawskim Johnny's Sound Studio. Lyric Video zostało zrealizowane przez Little Red Rooster, a znajdziemy na nim wiele scen z Katowic, takich jak Rondo, dworzec kolejowy.

Pokahontaz - "Habitat"

Teledysk zespołu Pokahontaz został wyemitowany w 2014 r. Częściowo kręcony był na Osiedlu Tysiąclecia (widzimy m.in. charakterystyczne „Kukurydze”) i w dzielnicy Bogucice na ulicy Karpackiej. W ramach obrazów pojawiających się w teledysku są także przebitki z dworcem kolejowym, Rondem czy "Spodkiem" w tle.

Miuosh oraz Jan "Kyks" Skrzek - "Piąta Strona Świata"

„Jeśli się człowiek gdzieś urodzi, to trzeba z tego czerpać, bo to jest jak statecznik pod łodzią, który nie pozwala jej się wywrócić” - tą sentencją Kazimierza Kutza kończy się klip, z naprawdę przejmująca treścią na temat Śląska i Ślązaków. Twórcy teledysku przeplatają kadry z różnych części Śląska, w tym także Katowic.

Big Cyc - "Rudy się żeni"

Klip promujący płytę "Zmień z nami płeć", a na nim jeden z największych hitów zespołu Big Cyc pt. "Rudy się żeni". W teledysku rolę niebanalnego tła dla występów zespołu gra nasz piekny ceglany Nikiszowiec

KALIBER 44 - "Razowy" oraz Gutek, "Ułamek tarcia"

Teledysk nakręcono mniej więcej w połowie 2016 roku. Poza ogólnymi dronowymi obrazami szerokiego kadru, pojawia się także Muzeum Śląskie (zbudowane na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”) ze swoją niezwykłą częścią o szklanej elewacji oraz "Superjednostka" kręcona z parkingu na dachu "Supersamu".

Pudelsi - "Uważaj na niego"

Do jednego z najpopularniejszych utworów krakowskiego zespołu Pudelsi, z Maciejem Maleńczukiem na wokalu, teledysk został nakręcony w industrialnej scenerii katowickiej Galerii "Szyb Wilson".

Fokus oraz Gutek - "Wszystko będzie dobrze"

W tym teledysku, który nakręcono w 2011 r., widoków Katowic jest całkiem sporo. Większość klipu pokazuje słoneczne okolice Ronda Sztuki oraz Spodka, ale nie brakuje też innych obrazów miasta z lotu ptaka czy ujęć znad „Maroka”, czyli jeziorka na „Tauzenie”.

Spiżowi Mocni - "Na Pełnym"

Tego utworu nie mogło tu zabraknąć. Niemal 140 MILONÓW odtworzeń w YouTube! A przecież jest to zwykła reklamówka nocnego klubu "Spiż" w Katowicach, która w tekście piosenki dość natrętnie lokuje nawet nazwy poszczególnych napojów, które tam serwują! Skąd więc tak wielka popularność tego utworu? Jest po prostu dobrze zrealizowany, ma mocny, przyjemny bit i wpadającą w ucho melodię. Dlatego, chociaż jest to reklama, wielu odtwarza ten utwór po prostu dla muzyki. Brawo!

RED, Fot. YouTube
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic