Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

4. katowicka edycja Tatoo Konwent w Szybie Wilson

Katowice, Szyb Wilson, 23-24 września 2017


Kolejna katowicka edycja festiwalu tatuażu i muzyki TATTOO KONWENT odbyła się w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Na imprezie pojawiło się ponad 150 tatuatorów, których prace oceniało profesjonalne jury. Do konkursów zgłoszono 452 tatuaże, przyznano 36 nagród w 12 kategoriach tematycznych. W efekcie akcji “Dziarka w ciemno” narodziło się sześć "tatuaży w ciemno", które “randkowicze” zobaczyli dopiero po ich wykonaniu.

Katowicką konwencję w trakcie 2 dni festiwalowych odwiedziło ponad 5 300 osób. Natomiast łącznie wszystkie tegoroczne konwenty (Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice) odwiedziło 26 500 osób.

Kiedy: 23-24 września 2017
Gdzie: Katowice - Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1
Bilety: różne opcje od 35 do 115 zł, 200 zł - VIP
Organizator: Tatoo Konwent


W dniach 23 i 24 września 2017 roku, w katowickiej Galerii Szyb Wilson odbył się jeden z cykli festiwalu muzyki i tatuażu Tattoo Konwent, który odwiedziło w ciągu dwóch dni ponad 5000 osób. Dla odwiedzających, poza możliwością obejrzenia najlepszych tatuażystów w Polsce przy pracy, zostało przygotowanych wiele innych atrakcji – między innymi występy muzyczne, pokazy pole dance i barmańskie, bodypainting czy też wystawa prac Tomasza Strzałkowskiego.

W dwóch salach, które znajdują się na terenie byłego szybu kopalnianego KWK „Wieczorek” podczas dwudniowego Konwentu można było dostrzec ludzi w różnym przekroju wiekowym – od kilkumiesięcznych dzieci w wózkach, przez młodzież w wieku licealnym aż do siwowłosych, wytatuowanych panów w statecznym wieku. Zdecydowaną większość jednak łączyło jedno – zamiłowanie do tatuażu i zainteresowanie sztuką zdobienia ciała.

Hałas wydobywający się z setek pracujących równocześnie maszynek przeplatał się z muzyką graną na żywo – na wydarzeniu można było zobaczyć między innymi Dwie Sławy czy Otsochodzi Soundsystem. Zmęczeni goście mogli usiąść przy stolikach na zewnątrz i posilić się jedzeniem z food trucków zaproszonych do współpracy przy czwartej edycji katowickiego Konwentu.

Nie zabrakło też możliwości zakupu nowej odzieży w Strefie Mody i Designu, gdzie niemałym zainteresowaniem cieszyły się Majtki z Sosnowca After Panty. Oprócz wyżej wymienionych można było zaopatrzyć się w nietypowe, casualowe stroje i biżuterię u takich wystawców jak Fanny&Franz, Jurij, Pan Da, Back to Black czy INK4U TATTOO.

W ciągu dwóch dni po scenie przeszło 452 modeli prezentujących prace konkursowe oraz wyłoniono trzydziestu sześciu najlepszych tatuatorów i tatuatorek. W sobotę można było zobaczyć tatuaże w kategoriach: duży czarno-szary, mały kolorowy. Florystyczny Kwiaty Nocy W.Kruk i realistyczny/portret. W niedzielę z kolei: duży kolorowy, mały czarno-szary, neotradycyjny, graficzny/geometryczny, związany ze Śląskiem i Najlepszy tatuaż II dnia Konwentu.

Jeżeli odwiedzający poczuli się nieco znużeni tłokiem i hałasem, na podstawie opaski z Konwentu otrzymali zniżkę 50% uprawniającą do odwiedzenie wystawy "Mroki podświadomości. Beksiński" w Muzeum Historii Katowic. Oprócz prac sanockiego malarza, które w równym stopniu fascynują jak i odpychają co poniektórych, można było także przeczytać jego prywatną korespondencję czy zobaczyć rzadko wystawianą rzeźbę z kolekcji BWA w Rzeszowie. Jeżeli ktoś nie zdążył w trakcie trwania festiwalu tatuażu nic straconego – wystawa potrwa do 15 października 2017 roku.


Studio Tatuażu Alien, Dąbrowa Górnicza – zdobywcy III miejsca w tatuażu realistycznym (Marcin) oraz II miejsca w tatuażu florystycznym (również Marcin)


Przychodzi do was klient, totalnie zielony jeżeli idzie o tatuaże, jakieś rady na początek? Jak wybrać salon, na co należy zwracać uwagę?


- Pierwsza rzecz – higiena. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości prosimy tatuatora żeby pokazał sprzęt, skręcił go przy nas. Drugą rzeczą jest zapoznanie się z galerią tatuatora. Chodzi o to, że trochę dziwna sytuacja jest w momencie, kiedy ktoś przychodzi robić portret realistyczny do tatuatora który specjalizuje się, na przykład, w oldschoolu. Są to totalnie dwa inne style i wtedy dochodzimy do nieporozumienia już przy końcowym efekcie, prawda? Wydaje się, że się dogadali a na końcu "sorry ale nie o to mi chodziło, miało być bez ostrego konturu a tam jest, na przykład, kontur."


Czy Wy też macie jakieś wzory tatuaży, które widzicie i których nie chcecie tatuować? Staracie się jakoś odwieść od tego klienta?


- Wydaje mi się, że gorzej jest jak ktoś przynosi, przykładowo, coś wydrukowane z sieci bo sobie gdzieś tam znalazł, my proponujemy jakby troszeczkę inną odsłonę tego tatuażu a on uparcie "nie, nie, nie" i dalej upiera się przy swoim. My widzimy, że coś jest gorzej wykonane, a ta osoba nie rozumie argumentów. Przede wszystkim osoba ta musi być też elastyczna - tatuator ma służyć radą, powinien być jak szachista i przewidzieć wszystkie swoje ruchy. Powinien być dobrym obserwatorem – zwracać uwagę na karnację, czy jest [klient] owłosiony. Pytamy się – bo widać, że na przykład lubi się opalić - a to są ważne wskazówki, przy wyborze lub przy projektowaniu wzoru. W tym momencie, na samym początku naszej drogi, klient – tatuator powinniśmy uprzedzić "słuchaj, tego się nie wybiera" albo "skupmy się na tym" i często jakby zastopować klienta, bo zbyt dużą ilością elementów które chce wmontować na niedużej powierzchni może stworzyć plamę. Takie są właśnie częste sytuacje z młodymi, świeżymi klientami. W dużej mierze ma znaczenie to, jak pod skórą będzie się zachowywała farba. Czyli: odpowiednie wbicia. Nieumiejętne wpakowanie farby pod skórę spowoduje to, że ta farba będzie dość mocno pracowała, z każdym rokiem na niekorzyść tatuażu i później mamy czasami przykłady na ulicach.


Mity i prawdy? Takie najczęściej powtarzane przez klientów, na przykład "słyszałem, że nie mogę się napić przez tydzień po zrobieniu tatuażu"?


- Możemy tu mówić tylko z własnego doświadczenia. Alkohol – ja uważam, jedynym minusem jest nadpobudzenie klienta – nie kontroluje swoich ruchów. Nie ma to jednak wpływu na gojenie, chyba że ktoś ma "ciąg" i wtedy tatuaż może rzeczywiście się gorzej goić. Ale ogólnie nie polecamy robić tatuaży po pijanemu. Alkohol – zły, tatuaże – dobre <śmiech>. Następny mit – kawa. Nie można jej pić podczas robienia tatuażu, ponieważ ciśnienie wzrasta i wtedy bardziej tatuaż krwawi. Jeszcze mamy, wśród osób tatuujących, nieco podzielone zdania na temat znieczulaczy. Jest grupa tatuatorów, którzy nie uznają takiego czegoś. Ja osobiście stosuję i nie zauważyłem żadnych skutków ubocznych.


Macie zdanie odnośnie reklamowanych ostatnio specyfików, które wspomagają utrzymanie kolorytu tatuażu? Czy macie jakieś doświadczenia z nimi związane albo czy możecie coś polecić?


- Jest wiele czynników, które wpływają na jakość tatuażu. Po pierwsze – trzeba znaleźć dobrego tatuatora. Dwa – super skóra, Następnie dbamy o świeży tatuaż w pierwszych dniach , które odbiją się na dalsze jego życie. Zauważyłem, że przez pierwsze dni człowiek ma wpływ na przyszłość tatuażu. Jeżeli w tym czasie go zabrudzimy, nie będziemy dbali, uszkodzimy go mechanicznie – będzie się po prostu fatalnie prezentował w przyszłości. Następna rzecz... Jak już się fajnie zagoi, to trzeba dbać o skórę. Przyjdzie lato - fajnie zastosować krem z filtrem. Ciężko jest wymagać, że osoba która całe życie nie dbała o skórę, poszła do jakiegoś partacza, że weźmie jakiś "cudowny" kremik i nagle ten tatuaż się zrobi piękny. On był już brzydki po zrobieniu, więc nic mu już nie pomoże.


Dziękuję za rozmowę.

Relacja, rozmowa, fotografie: Dorota Warcholik


Pozostałe zdjęcia z konwentu


O miejscu wydarzenia

Adres hali:

  • Szyb Wilson
    Katowice, ul. Oswobodzenia 1
    katowice.tattookonwent.pl

Niedaleko hali zatrzymują się:

  • autobusy (Nikiszowiec Szyb Wilson) – 30, 109
  • autobusy (Janów Oswobodzenia) – 30, 44, 72, 76, 76N, 108, 109, 162, 695, 906N, 920, 930
 Zobacz inne relacje 

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic