Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Tauron Nowa Muzyka 2017 w Katowicach!

6-9 lipca 2017 - Katowice, Strefa Kultury, ul. Góreckiego (Śródmieście/Bogucice)

Tauron Nowa Muzyka Katowice od 12 lat łączy postindustrialne lokalizacje Górnego Śląska z futurystycznymi dźwiękami. Festiwal jest czołowym wydarzeniem muzycznym w Polsce. Co roku prezentuje najciekawszych debiutantów i największych klasyków współczesnej elektroniki, ale również artystów jazzowych, rockowych, hiphopowych oraz ambitnego popu.

Przestrzeń festiwalowa zajmuje nowoczesny teren Strefy Kultury w katowickiej dzielnicy Bogucice, pół kroku od Centrum i sławnego Spodka. W Strefie znajdują się też gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a pod nią zjawiskowe podziemne przestrzenie Muzeum Śląskie.

Festiwalowe pole namiotowe zajmie równie intrygującą przestrzeń, jaka jest Dolina Trzech Stawów, czyli jeden z najbardziej zielonych i urokliwych zakątków Katowic. Poza miejscem do rozbicia namiotu, pole zapewnia też węzeł sanitarny z ciepłymi prysznicami oraz strefę gastronomiczną, w której staną food trucki. Pole będzie chronione 24 godziny na dobę, a bezpłatne autobusy zapewnią transport bezpośrednio do Strefy Kultury.

Organizatorzy zapewniają również opiekę dla małoletnich w specjalnej Strefie Dziecka. Dla dzieci festiwalowych gości w wieku 4–12 lat wejście na teren imprezy jest bezpłatne, a nad ich bezpieczeństwem i dobrą zabawą czuwać będą nauczyciele wychowania przedszkolnego.

Gwiazdą tegorocznej, 12. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice jest wyjątkowa wokalistka Róisín Murphy, łącząca popową wrażliwość z elektronicznymi eksperymentami. Artystka jest światową gwiazdą, doskonale znaną zarówno z solowych dokonań, jak i hitów nagrywanych razem z zespołem Moloko.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka jest imprezą rozpoznawaną i docenianą także poza Polską - już trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Doświadczenie ubiegłych edycji oraz tegoroczny program gwarantują, że pomiędzy 6-9 lipca katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową.

Tauron Nowa Muzyka 2017 Katowice

Oto jak wyglądał festiwal TNM w 2016 roku:Historia

Historia Nowej Muzyki rozpoczęła się w 2006 roku w Katowicach, kiedy grupa przyjaciół związanych z klubem Hipnoza zdecydowała się zorganizować własny festiwal. Podczas pierwszej edycji imprezy, organizowanej wówczas w nieczynnym szybie kopalni Wilson, wystąpili DJ Krush, Swayzak i Cristian Vogel.

Dwie następne edycje odbyły się w Cieszynie. Od 2009 roku festiwal powrócił na stałe do Katowic. Najpierw były to tereny nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice“, a w latach 2012–2013 Dolina Trzech Stawów. Od 2014 roku przestrzeń festiwalu to katowicka Strefa Kultury, która powstała na zrewitalizowanych terenach KWK „Katowice“ w dzielnicy Bogucice.

Dzięki kombinacji futurystycznych dźwięków i postindustrialnych lokacji, Festiwal szybko zdobył lojalną publiczność. Od samego początku organizatorzy chcieli prezentować to, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów, udowadniając jednocześnie, że brzmienia praktycznie całkowicie nieobecne w krajowych mediach, mogą przyciągnąć do Katowic coraz liczniejszą publiczność z Polski i Europy.

Tauron Nowa Muzyka Katowice od wielu lat uważnie śledzi kariery największych gwiazd oraz najciekawszych debiutantów. Zaprasza tych artystów, którzy łączą niecodzienne, czasem awangardowe pomysły, z umiejętnością dotarcia do wielotysięcznej publiczności. To właśnie tu po raz pierwszy w Polsce wystąpili Autechre, DJ Krush, Prefuse 73, Jamie Lidell, Amon Tobin, Flying Lotus, Battles, Bonobo, Fever Ray i wielu innych.

Tauron Nowa Muzyka Katowice jako pierwszy zaproponował publiczności możliwość zabawy w postindustrialnych, kopalnianych lokalizacjach. Połączenie nowoczesnych brzmień z historycznym dziedzictwem Górnego Śląska okazało się doskonałą receptą na sukces. Najlepszym dowodem na prawdziwość tych słów jest wciąż rosnąca publiczność festiwalu i spora liczba nagród – w tym tytuł Najlepszego Małego Festiwalu w Europie, przyznany przez European Festival Awards w 2010, 2012 i 2014 roku.


Strefa Kultury

Dzięki inwestycjom rozpoczętym kilka lat temu stolica Górnego Śląska na naszych oczach staje się czołowym ośrodkiem kultury w Polsce. W samym centrum miasta, tuż obok znanej wszystkim Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”, powstała zupełnie nowa dzielnica miasta. Strefa Kultury mieści się na terenie dawnej kopalni KWK „Katowice”. Oprócz „Spodka” przestrzeń Strefy tworzą trzy potężne inwestycje – Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie.

Strefa Kultury w szybkim czasie stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Katowic. Porośnięty trawą dach MCK to znakomity punkt widokowy, z którego można obserwować całe Katowice. Nowoczesne audytorium NOSPR projektowali japońscy specjaliści, dzięki czemu tamtejsza sala koncertowa posiada jedne z najlepszych warunków akustycznych w Europie. Intrygująca architektura Muzeum Śląskiego umieszczonego 13 metrów pod ziemią, odwołuje się do górniczej tradycji miasta i regionu.

Tauron Nowa Muzyka 2017


Gdzie, kiedy i za ile?

Miejsce i czas:

Ceny biletów:

Czasy węgla i stali to przeszłość. Serce Śląska bije w rytmie nowoczesności. Katowice przyciągają intrygującą architekturą i zróżnicowaną ofertą kulturalną.

— Organizatorzy Tauron Nowa Muzyka


 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic