Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Jak przebiega rekrutacja przez agencję pracy w Katowicach?

2021-10-04

Agencje pracy wciąż mogą się kojarzyć wyłącznie z pośrednikami, którzy kierują pracowników tymczasowych do firm swoich klientów. Jednak na polskim rynku sukcesywnie rośnie zapotrzebowanie na znacznie bardziej zaawansowane usługi rekrutacyjne, perfekcyjnie dopasowane do oczekiwań pracodawcy i specyfiki jego biznesu.

Wybierając agencję pracy w Katowicach warto więc się upewnić, że będzie ona w stanie przeprowadzić proces rekrutacji od A do Z i pozyskać dla swojego klienta dokładnie takich pracowników, jakich potrzebuje firma. Sprawdź, jak taka rekrutacja wygląda w praktyce.

Poznanie potrzeb pracodawcy

Jest to najważniejszy etap, od którego w dużej mierze zależy skuteczność całego procesu rekrutacji pracownika. Agencja pracy w Katowicach musi wiedzieć, kogo właściwie szuka jej klient. Warto więc przyłożyć się do wypełnienia briefu dla agencji lub możliwie szczegółowo opisać swoje oczekiwania w rozmowie z konsultantem.

Często na tym etapie doświadczona agencja jest już w stanie dostrzec, że wyobrażenia klienta niekoniecznie pokrywają się z realnymi potrzebami kadrowymi jego firmy. Zdarza się, że przedsiębiorcy z góry zakładają konieczność zwiększenia zatrudnienia, jednak eksperci HR rekomendują raczej skorzystanie z np. outsourcingu kadr – pozwoli to zachować pracodawcy pełną elastyczność, ograniczy koszty, a przy tym zagwarantuje większe bezpieczeństwo biznesu na wypadek pogorszenia się koniunktury w branży klienta.

Stworzenie profilu idealnego kandydata

Na podstawie przekazanych przez klienta informacji specjaliści HR tworzą profil idealnego kandydata. Jest to rodzaj matrycy, która będzie przykładana do osób biorących udział w procesie rekrutacji. Agencja pracy w Katowicach musi wiedzieć, czy dany kandydat spełnia krytyczne kryteria wymagane na stanowisku (np. wykształcenie, doświadczenie, konkretne umiejętności), a także upewnić się, czy ta osoba będzie pasować do zespołu klienta pod względem m.in. charakterologicznym.
Na profil idealnego kandydata składają się takie elementy, jak:

- wykształcenie,
- wiek,
- płeć,
- doświadczenie zawodowe,
- szczególne umiejętności oczekiwane przez pracodawcę,
- oczekiwania płacowe,
- elastyczność pod względem czasu i miejsca wykonywania pracy.

Nie bez znaczenia jest również to, w jakim czasie pracodawca chce obsadzić wolne stanowisko – nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na czekanie, aż idealnemu kandydatowi skończy się okres wypowiedzenia czy zakazu konkurencji.

Wybór metody rekrutacji
Wiedząc, kogo szuka klient i w jakim czasie chce pozyskać nowego pracownika, agencja pracy w Katowicach może precyzyjnie obrać najlepszą strategię rekrutacyjną. Zwykle pod uwagę brane są trzy popularne opcje:

1. Outsourcing Procesów Rekrutacyjnych – w ramach tej usługi agencja przejmuje od klienta wszystkie obowiązki związane z przeprowadzeniem standardowej rekrutacji (publikacja ogłoszeń, przyjmowanie podań kandydatów, selekcja, przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych oraz wskazanie najlepszych osób do zatrudnienia).

2. Headhunting – ta strategia rekrutacyjna jest obliczona przede wszystkim na pozyskanie najcenniejszych pracowników dla klienta agencji. Headhunterzy skupiają się na osobach, które już mają pracę i nie szukają nowego zajęcia, natomiast po zapoznaniu się z propozycją mogą zacząć rozważać zmianę pracodawcy. Headhunting najczęściej wykorzystuje się w celu pozyskania managerów, wysokiej klasy specjalistów, kadry kierowniczej, osób na samodzielne stanowiska itp.

3. Outsourcing kadr – jest to bardzo ciekawe, a dość rzadko brane pod uwagę rozwiązanie, które w niektórych sytuacjach okazuje się najlepsze dla pracodawcy. Zamiast tworzyć nowe i kosztowne w utrzymaniu etaty w związku z realizacją dużego zlecenia, warto rozważyć skorzystanie z outsourcingu kadr i powierzyć agencji pracy w Katowicach zadanie zbudowania zewnętrznego zespołu specjalistów. Ta opcja idealnie sprawdza się np. w branży IT.

Rozpoczęcie właściwej rekrutacji pracowników

Po obraniu strategii (oczywiście uzgodnionej z klientem) agencja pracy w Katowicach rozpoczyna poszukiwania najlepszych kandydatów. Po wyselekcjonowaniu grupy odpowiednich osób następuje ostateczna weryfikacja, powstaje raport dla klienta, w którym agencja rekomenduje zatrudnienie konkretnych kandydatów. Dopiero po zaakceptowaniu propozycji agencji następuje rozliczenie usługi.

Kto może pomóc

Szukasz agencji pracy w Katowicach, która zapewni Ci kompleksową obsługę, a przede wszystkim zagwarantuje pozyskanie pracowników idealnie nadających się na przygotowane dla nich stanowiska? Zapoznaj się z ofertą Verita HR – najlepiej ocenianej agencji rekrutacyjnej na rynku, której usługi rekomenduje aż 97 proc. klientów biznesowych. Ofertę firmy poznasz na stronie veritahr.com/katowice/agencja-pracy.

Verita HR oferuje m.in. Outsourcing Procesów Rekrutacyjnych (czyli całkowite przejęcie obowiązków związanych z obsadzaniem wakatów w firmie klienta), headhunting, outsourcing kadr czy doradztwo HR. Agencja specjalizuje się w obsłudze klientów z branży IT, finansowej, BPO/SSC oraz bankowości inwestycyjnej.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

Krzysztof Malinowski, RED, Fot. YouTube Verita HR
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic