Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Kim są mieszkańcy Katowic

Mieszkańcy Katowic nie różnią się wiele od mieszkańców innych dużych miast Polski. Podobnie spędzają wolny czas, uczą sie i mieszkają. Po przemianach w przemyśle, również rodzaj zatrudnienia zbytnio nie odbiega od średniej europejskiej. Różnica polega na górnośląskim charakterze miasta i dużej liczbie mieszkających tu rdzennych Ślązaków. Wynika to z silnej własnej tożsamości mieszkańców regionu oraz niepolskiej historii miasta.

Kiedyś Katowice były miastem niemieckim nie tylko z nazwy - nawet w okresie międzywojennym, kiedy miasto przyznano Polsce, zamieszkiwali je głównie Niemcy lub Ślązacy chcący obywatelstwa niemieckiego. W plebiscycie w 1921 roku prawie 90% mieszkańców Katowic chciało by

miasto pozostało w granicach Niemiec. Obecnie Niemców jest w Katowicach bardzo mało - obok Greków czy Romów należą do niewielkiego odsetka mieszkańców. Znacznie więcej jest przybyłych tu w XXI wieku Ukraińców.

Katowice zamieszkują głównie Polacy, sprowadzeni tu na miejsce Niemców z centralnej Polski oraz spolonizowani Ślązacy. Drugą wielką grupa są Ślązacy o świadomości narodowości śląskiej. Zaskoczeniem dla przyjeznych może być fakt, że aż co 5-ty dorosły katowiczanin zadeklarował w ostatnim spisie powszechnym narodowość śląską. Jako, że wiązało się to ze sporą odwagą, faktyczny procent Ślązaków może być jeszcze większy.

Dzisiaj języka śląskiego nie słychać już na ulicach Katowic tak powszechnie jak kiedyś. Katowice stały się miastem o charakterze bardziej kosmopolitycznym, a głównym językiem w komunikacji na ulicy czy w pracy jest język polski. Po śląsku mówi głównie najstarsze i najmłodsze pokolenie. Dla starszych język polski jest trudny i obcy, natomiast młodzi bardzo często fascynują się

językiem śląskim i nie pamiętają szykan jakie ze strony Polaków spotykało się za mówienie po śląsku.

Mieszkańcy Katowic są ludźmi pogodnymi i ciekawymi świata. Rdzenni Ślązacy są w pierwszym kontakcie nieufni wobec obcych, ale z czasem można zyskać w nich wiernych i bezinteresownych przyjaciół.

Znani katowiczanie


Maria Göppert-Mayer
(1906 -1972)
Fizyczka i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1963) za "odkrycia dotyczące struktury powłokowej jądra atomowego". Jedna z dwóch kobiet, które otrzymały Nagrodę Nobla z fizyki (obok Marii Skłodowskiej-Curie).

Walenty Roździeński
(1560 - 1621)
Hutnik, właściciel kuźni, zarządca hut, poeta i literat epoki baroku, znany jako autor poematu "Officina ferraria, abo huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego" - utworu opisującego stan ówczesnego górnictwa i hutnictwa.

Jerzy Kukuczka
(1948 - 1989)
Alpinista i himalaista, jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku.

Adalbert (Wojciech) Korfanty
(1873 - 1939)
Polityk, publicysta, polski agitator plebiscytowy, dyktator III Powstania Śląskiego, pruski poseł do Reichstagu oraz Landtagui, a nastepnie polski poseł i senator, niedoszły premier Rzeczypospolitej Polskiej.

Paweł Steller
(1895 - 1974)
Artysta plastyk, grafik i rzeźbiarz, zwany "śląskim Dürerem". Zdobył uznanie w krajowych i światowych kręgach artystycznych. Jego prace były prezentowane w największych stolicach Europu i Ameryki.

Hans Bellmer
(1902 - 1975)
Malarz, rzeźbiarz i grafik, znany głównie z serii rzeźbiarskich instalacji "Lalka", przedstawiające lalki w ludzkiej skali, zmutowane i w niekonwencjonalnych pozach, interpretowane jako odpowiedź na "kult ciała".

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic