Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Ciekawe miejsca

Katowice pełne są niezwykłych i urzekających miejsc
- poznaj je wraz z nami!

W Katowicach jest co zobaczyć!

Nikiszowiec - miasto z cegieł

Plac Wyzwolenia 4 [mapa]

Jak atrakcyjne miejsce

★★★★★

Jak daleko od centrum

± 6,2 km

Zabytkowe osiedle w Nikiszowcu powstał0 według projektu Georga i Emila Zillmannów, a zbudowano je w latach 1911-1919. W osiedlu na powierzchni 200 000 m² wybudowano około 1000 mieszkań, ponadto park ludowy, który zajmował 44 000 m², budynek administracyjny, cechownię, łaźnię dla całej załogi kopalni "Giesche" z kotłownią, dom noclegowy z 504 łóżkami i duży kościół, następnie gospodę, placówkę policji, sklepy, pralnię i szkołę z mieszkaniami dla nauczycieli. Zabudowa z surowej czerwonej cegły stanowi architektoniczną całość. Budynki wyróżniają się wieloma detalami: wykuszami o różnej wysokości, głębokości i kształcie, a także portalami wejściowymi.

Tekst: Wikipedia, zdjęcie: Ewkaa

Odwiedź stronę

Spodek - gigantyczne UFO!

Aleja Korfantego 35 [mapa]

Jak atrakcyjne miejsce

★★★★

Jak daleko od centrum

± 0,7 km

Hala widowiskowo-sportowa Spodek w Katowicach jest jedną z największych hal w Polsce, a na pewno najbardziej rozpoznawalną. Ten wybudowany ledwie kilkanaście lat po wojnie budynek wygląda jak ogromny lądujący spodek kosmiczny. Jest to jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanych w koncepcji tensegrity. Ważąca 300 ton stalowa kopuła połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin, na których osadzony jest dach. Bezpośrednio do hali przylega lodowisko, sala gimnastyczna i hotel połączone w jedną całość antresolą. Ze względu na rozmiary i warunki techniczne w hali organizowane są największe imprezy kulturalne, sportowe i muzyczne.

Tekst: Wikipedia, zdjęcie: WhiskeySix

Odwiedź stronę

Sztauwajery - Dolina Trzech Stawów

Ulica Francuska 150 [mapa]

Jak atrakcyjne miejsce

★★★★

Jak daleko od centrum

± 3,4 km

Katowicka Dolina Trzech Stawów stanowi park i kompleks rekreacyjno-sportowy o powierzchni 86 ha, w tym 9 ha powierzchni wodnej. Jest to obszar położony w sąsiedztwie terenów zurbanizowanych, intensywnie wykorzystywany rekreacyjnie. Istnieje tu duże zróżnicowanie siedliskowe: trzy gatunki roślin chronionych i kilka gatunków chronionych płazów. Jest to miejsce żerowania na trasie przelotu wielu gatunków ptaków. Nazwa wzięła się od trzech wyróżniających się wielkością zbiorników wodnych (w tym jeden przecięty trasą autostrady). Z doliną sąsiaduje sportowe lotnisko Katowice-Muchowiec. Na terenie parku znajduje się parking, liczne ścieżki piesze, rowerowe, dla rolkarzy oraz plaża i przystań wodna.

Tekst: Wikipedia, zdjęcie: Ewkaa

Odwiedź stronę

Giszowiec - miasto-ogród

Plac Pod Lipami 1 [mapa]

Jak atrakcyjne miejsce

★★★★

Jak daleko od centrum

± 6,6 km

W latach 1907-1910 wybudowano unikatowe w skali europejskiej miasto-ogród przeznaczone dla pracowników kopalni „Giesche”. Kopalnia położona była w wiejskiej okolicy i stamtąd głownie pochodziła jej załoga, dlatego stworzono pracownikom warunki do których byli przyzwyczajeni. Osiedle wzorowane na tradycyjnym budownictwie ludowym składało się z parterowych domków z ogrodami, przeważnie dwurodzinnych, w których znalazło zamieszkanie ok. 600 rodzin robotniczych i 38 urzędniczych. Każdy z budynków, który nie pełnił funkcji mieszkalnej, miał unikatowy w stosunku do innych kształt. Architekci Georg i Emil Zillmann zaprojektowali dzielnicę mieszkaniową wzorując się na idei miasta-ogrodu, której twórcą był angielski urbanista Ebenezer Howard.

Tekst: Wikipedia, zdjęcie: Ewkaa

Odwiedź stronę

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic