Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Dojazd do Katowic

Katowice są doskonale skomunikowane - przecinają się tu cztery korytarze transeuropejskiej sieci drogowej i kolejowej.

Sposoby dojazdu i poruszania się


Transport prywatny

Przez miasto prowadzi autostrada A4, która razem z innymi większymi i mniejszymi drogami bezkolizyjnie łączy Katowice z okolicznymi miastami i regionami. W centrum Katowic znajduje się sportowe Lotnisko Muchowiec, gdzie można dotrzeć niewielkim prywatnym samolotem. Miasto oplata również coraz gęstsza sieć ścieżek rowerowych.

Dojazd autostradą A4:

Lotnisko Muchowiec:

Wypożyczalnia rowerów:

Taxi, wynajem na minuty:

Transport publiczny

Dojazd do Katowic drogą kolejową jest bardzo łatwy, ponieważ miasto jest ważnym węzłem kolejowym. Katowice są też połączone z wszystkimi okolicznymi miastami gęsta siecią autobusową, tramwajową oraz taxi. Natomiast połaczenie lotnicze oferuje międzynarodowe lotnisko pasażerskie Airport Katowice w niedalekich Pyrzowicach.

Autobusy i tramwaje:

Dworzec PKP Katowice:

Dworzec PKS Katowice:

Lotnisko Katowice Airport:

Centra przesiadkowe

Dworzec kolejowy

Plac Wilhelma Szewczyka 2 [mapa]

Katowicki dworzec kolejowy stanowi jeden z największych i najważniejszych węzłów kolejowych w państwie. Z dworca odjeżdżają pociągi wszystkich kategorii, w tym także pociągi międzynarodowe. Budynek dworca należy do największych tego typu obiektów w Polsce i ma kategorię A. Pod dworcem znajduje się również kilkupoziomowy parking dla 1 200 samochodów, a także postoje taksówek.

Zdjęcie: Lichen99

Dworzec autobusowy

Plac Wilhelma Szewczyka 2 [mapa]

Wokół dworca kolejowego znajduje się kilka przystanków tramwajowych i autobusowych. W podziemiach dworca zlokalizowany jest też dziesięciostanowiskowy dworzec autobusowy (Katowice Dworzec), w którym zatrzymują się autobusy łączące dworzec z innymi dzielnicami Katowic oraz linia na lotnisko Katowice Airport. Do dworca mozna zejść lub zjechać windą z dworca kolejowego i Galerii Katowickiej.

Zdjęcie: Marcin Szala

Dworzec autokarowy

Ulica Piotra Skargi 6 [mapa]

W odległości kilkuset metrów od dworca kolejowego, w ścisłym centrum Katowic, znajduje sie dworzec autokarowy (Regionalny Dworzec Autobusowy Katowice). Odjeżdżają z niego autokary PKS oraz innych przewoźników, łącząc Katowice z odleglejszymi miastami i regionami.

Zdjęcie: Jan Mehlich

Dworzec lotniczy

ul. Wolności 90, Ożarowice [mapa]

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, od stycznia 2009 roku używający również marki Katowice Airport (kod IATA: KTW, kod ICAO: EPKT) położony jest w miejscowości Pyrzowice, około 30 km na północ od centrum Katowic. Znajduje się na terenie dwóch gmin: Ożarowice i Mierzęcice.

Zdjęcie: Frees Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic