Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Zdrowie w Katowicach

Garść informacji o zdrowiu :)


Dlaczego się pocimy?

Antyperspirant to nietypowy produkt, którego używają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jego stosowanie ma zapewnić nam uczucie świeżości niezależnie od sytuacji. Czy jest to jednak kosmetyk, który będzie działał przez cały dzień? Czy obietnice producenta możliwe są do spełnienia? 

Pocenie to proces, który zachodzi w przypadku każdego ciała i jest w pełni naturalny. Dzieje się tak głównie dlatego, że nasz organizm musi regulować temperaturę i stara się usunąć szkodliwe produkty przemiany materii. Na nasze gruczoły potowe bez wątpienia ma wpływ układ nerwowy. Możemy zauważyć to w stresujących sytuacjach, kiedy nasze dłonie stają się wilgotne, a my sami odczuwamy dreszcze na ciele. Ten naturalny proces fizjologiczny jest nam potrzeby. Chroni między innymi przed przegrzaniem, ale nie do końca jest nam na rękę. Właśnie dlatego skuteczne antyperspiranty i dezodoranty to coś, czego poszukujemy.

Jeżeli uprawiamy sport lub mamy styczność z wysiłkiem fizycznym, wtedy również zauważymy, że nasza skóra staje się wilgotna. Na całym ciele występuje aż od 3 do 4 milionów gruczołów potowych, które niekiedy bardzo intensywnie pracują. Tymczasem hiperhydroza to schorzenie nazywane też nadpotliwością. W takim przypadku wcale nie są potrzebne nam bodźce zewnętrzne, abyśmy zauważyli, że nie radzimy sobie z nadmiarem wydzielanego potu.

Żyjemy w czasach, w których możemy walczyć z wilgocią pojawiającą się na naszej skórze. Już nie musimy krępować się momentu ściągnięcia marynarki czy kurtki w obawie, że w okolicach pach będą widoczne mokre plamy. Co się w tym przypadku zmieniło?

Ochrona przed potem dla kobiet i mężczyzn

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie lubią sytuacji, w której nasze ciało zaczyna nadmiernie się pocić. Powodem takiego stanu może być zarówno stresująca sytuacja, jak i naturalny proces oczyszczania organizmu. Plamy potu mogą być dostrzegalne szczególnie w okolicach pach. To właśnie w tym miejscu zapach bywa szczególnie nieznośny i nieprzyjemny. Co jest tego skutkiem? Zdarza nam się zapominać o tym, że okolice pod pachami to środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Podwyższona temperatura, a na dodatek brak dostępu powietrza sprawiają, że nasz pot zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Właśnie dlatego szukamy skutecznej ochrony, którą zapewni nam między innymi antyperspirant lub ewentualnie dezodorant.

Dostępne są różne sposoby, dzięki którym ograniczymy pocenie. U niektórych osób jest ono tak intensywne, że wymaga konsultacji z lekarzem. Poszuka on przyczyny powyższego stanu i pomoże w znalezieniu rozwiązania. Specjalista może zalecić miejscowe aplikowanie przepisanych przez niego preparatów. Zaawansowana nadpotliwość nie jest jednak częstą przypadłością, dlatego w wielu przypadkach wystarczy jedynie stosowanie produktów, które pomogą nam zmniejszyć pracę gruczołów potowych.

Czy antyperspirant to skuteczna ochrona?

Dezodorant to tylko doraźne rozwiązanie, które pomaga nam w maskowaniu nieprzyjemnego zapachu, jaki nierzadko towarzyszy poceniu. Tymczasem antyperspirant to skuteczna, wielogodzinna ochrona, dzięki której nie tylko zapominamy o przykrej woni, ale przede wszystkim ograniczamy jej powstawanie. Kosmetyk ten działa znacznie silniej, a jego właściwości docenią osoby, które mają problem z nadmierną potliwością. Nie jest to natomiast bloker, który określa się niekiedy jako regulator pocenia.

Wiele osób codziennie stosuje antyperspirant, ponieważ jest to kosmetyk prosty w aplikacji, nie brudzi ubrań i działa przez cały dzień. Niektórzy producenci obiecują nawet ochronę, która sięga 72 godzin. Warto wybrać taki produkt, który będzie w pełni dopasowany do naszych potrzeb. Zwróćmy uwagę nie tylko na jego zapach, ale także znajdujące się w składzie substancje aktywne oraz formułę.

Jeżeli zależy Ci na uczuciu świeżości, często się pocisz i źle znosisz stresujące sytuacje, to antyperspirant może być doskonałym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że warto zadbać również o to, aby nosić ubrania z przewiewnych i oddychających tkanin. Częste noszenie poliestru sprawi, że Twoje ciało nie będzie czuło się komfortowo, a pocenie będzie naturalnym objawem.

Materiał powstał przy pomocy: Krzysztof Malinowski (02.2022)

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic