Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Uśmiech w Katowicach

Garść informacji o zdrowym uśmiechu :)

Wybierz temat:
→  Ząb za ząb

Ząb za ząb

Natura bywa niesprawiedliwa i nie wszystkich równo obdarowuje. Idealny zgryz, białe zęby, zniewalający uśmiech – te atrybuty posiadają tylko nieliczni. Na szczęście w XXI wieku mamy możliwość poradzenia sobie ze stomatologicznymi niedoskonałościami.

Ze wszystkich części ciała najbardziej dbamy o twarz. Jest naszą wizytówką, to od niej zależy czy i jak jesteśmy kojarzeni. Kupujemy drogie kosmetyki, poddajemy się wymyślnym zabiegom – wszystko z myślą o naszym wyglądzie. Jednak stojąc przed lustrem często zapominamy o tym, że nieodłączną częścią naszej twarzy są zęby. Zawsze, kiedy mówimy lub się uśmiechamy, to na nich skupiamy uwagę innych. A nie zawsze nasz zgryz jest w idealnym stanie. Jeszcze kilkanaście lat temu na ubytki lub deformacje uzębienia nie było prostego i komfortowego rozwiązania. Teraz dzięki nowoczesnej ortodoncji i implantom, każdy z nas może mieć uśmiech jak gwiazda filmowa.

Sztuczny korzeń

Implant, zwany także wszczepem, to – uogólniając – sztuczny korzeń zęba. Produkt wykonany jest głównie z tytanu lub jego stopów bądź z tlenku cyrkonu. Materiały te bez problemu zrastają się z naturalną kością. – Takie materiały są doskonale tolerowane przez nasz organizm, są biokompatybilne, dzięki temu bardzo rzadko zdarza się, żeby implanty zostały odrzucone jako ciało obce – mówi Tomasz Niedźwiedzki, stomatolog z Centrum Stomatologii Candeo. – Tytan i jego stopy są również bardzo wytrzymałe i bez problemu zniosą obciążenia, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów – dodaje. Przygotowane do wszczepienia implanty mają kształt śruby. Podczas zabiegu osadza się je w kości w miejscu, w którym wcześniej rósł naturalny ząb. Następnie zaszywa się błonę śluzową i czeka kilka miesięcy. Kiedy implant już się przyjmie i zrośnie z kością, wówczas po odsłonięciu wszczepu mocuje się do niego specjalną koronę, która wygląda jak naturalny ząb.

Tradycyjnie jeden implant utrzymuje jedną koronę. Jeśli jednak pacjentowi brakuje kilku zębów w bezpośrednim sąsiedztwie, nie trzeba decydować się na osobny implant na każdy brakujący ząb. Poprzez wykonanie mostu protetycznego, 2 wszczepy mogą utrzymać np. 4 korony. Szanse, że implant zostanie zaakceptowany przez organizm są bardzo duże – aż 97 procent wszczepów nie wymaga ponownego zabiegu. Dlatego coraz więcej pacjentów decyduje się na taki zabieg. – Z odpowiednią opieką po zabiegu i staranną higieną jamy ustnej, implanty mogą służyć pacjentowi przez całe życie – mówi Tomasz Niedźwiedzki. – Dzięki implantom możemy zapomnieć o uciążliwych protezach, czyli tak zwanych „sztucznych szczękach”. Nawet jeśli pacjent nie posiada ani jednego zęba, możemy stworzyć pełen piękny zgryz – dodaje. Koszty takiego zabiegu zależą od ilości koniecznych implantów i koron oraz od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Pojedynczy wszczep z koroną to wydatek rzędu 3500 - 4000 zł i więcej w zależności od implantu i korony.

Ząb jak własny

Wszczepienie jednego implantu zajmuje średnio około 20 minut, do których należy doliczyć dodatkowe 10 minut na przygotowanie pola zabiegowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a większość pacjentów nie zgłasza dyskomfortu podczas jego trwania. Po zabiegu każdy pacjent dostaje przepisane leki przeciwbólowe, antybiotyk i specjalne płyny do płukania jamy ustnej oraz szczegółowe zalecenia co powinien robić, a czego unikać po zabiegu.

Należy pamiętać, że implanty dentystyczne, jak wszystkie inne zęby, wymagają codziennej higieny i regularnej opieki stomatologa. Nieprawidłowa pielęgnacja jamy ustnej może doprowadzić do zapalenia dziąsła wokół implantu, a to w konsekwencji do zaniku kości i odsłonięcia wszczepu. Dlatego dbanie o posiadany implant jest konieczne, ale nie wymaga niczego więcej niż standardowa, codzienna higiena zdrowych zębów.

Jeśli zatem czujemy się niepewnie, bo w naszym zgryzie brakuje widocznych zębów, pozbądźmy się raz na zawsze kompleksów i wstawmy „ząb za ząb”.

Materiał powstał przy pomocy: Anna Kulik-Zinczuk, LTM Communications (04.2011)

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic