Nie mamy stolicy Śląska!
Jako Ślązak i dumny katowi- czanin, nie urągając w niczym temu silnemu miastu oświadczam - to nie Katowice są stolicą Śląska! Nasze miasto, nie jest nawet stolicą Górnego Śląska. Jedyną stolicą jaką są Katowice, to stolica woj. śląskiego, która ze Śląskiem ma coś wspólnego tylko w połowie... czytaj więcej
Zdjęcia Wrocławia:
Stolica Śląska - Wrocław (21)
| |
Śląski Wrocław mi imponuje
Jako mieszkaniec Sosnowca utożsamiam się z regionem historyczno-geograficznym, jakim jest Zagłębie Dąbrowskie. Przyznam że pojęcie śląskości nie funkcjonuje wśród tutejszej, lokalnej społeczności. Nie popieram jednak pielęgnowania historycznej i kulturowej odrębności Zagłebiaków od mieszkańców Górnego Śląska. Świat jest już dość podzielony, by na własnym podwórku toczyć mała wojnę. Niestety w życiu codziennym są widoczne zaszłości historyczne, które prowadzą do podziałów wśród mieszkającej tu ludności.
Różnice między śląską częścią województwa a zagłębiowską są widoczne w kulturze, architekturze, relacjach rodzinnych, języku czy też podejściu do pracy, Boga czy ojczyzny. Na terenie Zagłębia wykształciła sie odrębna grupa społeczna, w dość dużym stopniu anonimowa, utożsamiana z pracownikami hut, fabryk i kopalń. Ludność ta ma korzenie w innych, odległych regionach Polski, a swoje naleciałości kulturowe sprowadziła na zupełnie nowy grunt. Inaczej rodowici Ślązacy - z pokolenia na pokolenie pielęgnują rodzinne tradycje i utożsamiają sie z ziemią, na której mieszkają z dziada pradziada. Brynica oddziela nie tylko ludzi, ale i architekturę. Stare śląskie miasta obfitują w secesyjne kamienice, stare kościoły i kilkusetletnie miasta. Dąbrowa Górnicza czy Sosnowiec to twory młode, powstałe w wyniku napływu dużej ilości pracowników w czasach rozkwitu kapitalizmu. Miasta Zagłębia nigdy nie dorównają miastom Śląska. Ich piękno, styl i założenia komunikacyjne wywodzą się nie z polskiej kultury włościańskiej, ale mieszczańskiej i pozostaną niedoścignione.
Wrocław w tym całym "zamieszaniu" to zupełnie inne miasto. Potężna metropolia, miasto z tradycjami i bogatą historią. Stolica Dolnego Śląska, właściwego Śląska, z najbogatszą kultura i daleko sięgającą przeszłością historyczną. Przez wieki poza granicami Polski. Odziedziczyliśmy tą perełkę i przez lata nie potrafiliśmy docenić jej znaczenia dla kultury, gospodarki i wizerunku naszego kraju. Przesiedlona z wschodnich części Polski ludność, zasiedliła Dolny Śląsk i nie potrafiła odnaleźć sie w nowych realiach. Ludność przyzwyczajona do życia poza wielkim miastem nie od razu związała się duchowo z nowym miejscem. Dopiero dziś miasto nabiera dawnego blasku i jest kochane przez swoich mieszkańców. Władze miasta starają się o napływ młodych ludzi, którzy będą stymulować rozwój Wrocławia i sprawią, iż to miasto stanie sie potężnym i prężnie działającym ośrodkiem kultury, nauki, gospodarki i biznesu.
Chciałbym kiedyś zamieszkać we Wrocławiu. Pracować tam i żyć, pośród tysięcy turystów, pięknych zabytków i w sprzyjającym klimacie - to moje marzenie, które będę chciał zrealizować. Wrocławia nie można porównać z żadnym miastem obecnego województwa śląskiego. I dobrze. Niech jego odrębność stanie się motorem napędowym, który wypromuje region dolnośląski.
Marcin Soczek, Wrocław, wrzesień 2007
|